Zoo Dvůr Králové získala z Británie nosorožce černého

Relax
9. 10. 2020 08:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Safari Park Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku získal ze Zoo Chester ve Velké Británii nosorožce černého východního poddruhu. Zvíře do Dvora Králové chovatelé přivezli ve čtvrtek ráno. V krátké době jde o druhého chovného samce, který má posílit chov dvou druhů nosorožců ve Dvoře Králové.

Před týdnem zoo získala z německého Serengeti Parku Hodenhagen samce nosorožce bílého jižního jménem Kusini, uvedla zoo.

Sedmiletý nosorožec černý jménem Embu je po dvanácti letech novým chovným samcem, kterého dvorská zoo získala. "Nyní nastala doba přivézt novou krev a chov oživit," uvedl zoolog Jiří Hrubý. Cestu z Británie Embu zvládl dobře. "Byl ovšem trochu nervózní po dlouhé cestě, a tak jsme mu první den dopřáli absolutní klid," uvedl Hrubý.

Kusini i Embu jsou zatím v zázemí zoo. Až si přivyknou na nové prostředí, budou se v rámci chovného komplexu nosorožců přesouvat a dostanou možnost využívat v závislosti na počasí i venkovní výběhy.

Nejúspěšnější chovatel na světě

Dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. V zoo se dosud narodilo přes 50 nosorožců a zoo je jedinou na světě, která rozmnožila severní bílé nosorožce. Poslední dva severní bílí nosorožci na planetě pocházejí právě ze Dvora Králové a nyní žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta.

Dvorská zoo nyní chová 21 nosorožců, z nichž 15 je nosorožců černých východního poddruhu a šest je bílých jižních. Nosorožci černí jsou ohroženi vyhynutím, v přírodě jich žije posledních zhruba 900 jedinců. Nosorožců bílých jižních žije v Africe přibližně 20 tisíc.

Základ chovu nosorožců ve Dvoře Králové byl položen téměř před 50 lety zvířaty, která z afrických expedic na přelomu 60. a 70. let minulého století přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/si_kor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ