Pražská zoo se rozhodla veřejnosti více představovat bezobratlé živočichy. Od sobotního odpoledne až do konce září si mohou zájemci podrobně prohlédnout, a to i podrobně pod lupou, sklípkany. Výstavě umístěné v Galerii Gočárovy domy bude kralovat téměř třiceticentimetrová samice druhu Theraposa stirmi. Návštěvníci uvidí šedesát druhů sklípkanů z chovu arachnologa Davida Štastného, popsal projekt ředitel zoo Miroslav Bobek.
Vedle největší samice, kterou návštěvníci snadno rozpoznají nejen kvůli velikosti, ale také mohutným černým klepítkům, bude k vidění i o něco menší příbuzný druh Theraposa blondi či drobnější, ale krásně zbarvení jedinci. "Terária se sklípkany jsou v galerii všude, kam oko návštěvníka padne," uvedl Bobek. Někteří z vystavovaných sklípkanů nejsou podle něj zatím ani podrobně vědecky popsaní, další mají zajímavé rozmnožování. O jejich životě se budou zájemci moct po sobotním úvodním odpoledni dozvědět víc i v neděli během dílny, ve které bude na dotazy odpovídat chovatel.
Zoo Praha by se podle Bobka chtěla zaměřit na zástupce bezobratlých podrobněji, v plánu má nejen časově ohraničené výstavy, ale i začlenění terárií do projektovaných stálých expozic.
Unikátem by se měly stát až patnácticentimetrové strašilky humří, označované za největší nelétavý hmyz světa, v připravované expozici Austrálie. "Je to velice ohrožený druh se zajímavým příběhem. Měly by být v expozici Austrálie, kde žádáme o stavební povolení," popsal Bobek plány.
Expozice strašilek bude tvarem napodobovat útes u Ostrova lorda Howa, na kterém byly nalezeny v roce 2001 potom, co je kolem roku 1920 na ostrově vyhubily krysy. "Živé strašilky byly na Ballově pyramidě nalezeny roku 2001. Šlo o pouhých 24 jedinců, po dalších dvou letech tam ochránci přírody odebrali čtyři jedince jako základ chovu v lidské péči. Bez nadsázky šlo o vůbec nejvzácnější hmyz na světě," uvedl Bobek. Nyní podle něj tento hmyz chová několik málo zoo na světě. Jeden pár získala zoo v Melbourne, který se stal zakladatelem populace strašilek humřích, chovaných v lidské péči. Nyní už jich žijí v chovech tisíce.