V olomoucké zoo se narodilo mládě urzona kanadského, který svým vzhledem připomíná dikobraza, s nímž bývá návštěvníky zoologické zahrady často zaměňován. Chov urzonů v zajetí není jednoduchý. V celé Evropě se jich za posledních 12 měsíců zatím narodilo jen 13. ČTK to sdělila mluvčí Zoologické zahrady na Svatém Kopečku Iveta Gronská.
Mládě urzona je sameček a podle ošetřovatelů velmi dobře prospívá. "Jedná se o 24. mládě urzona narozené v naší zoo za 15 let chovu," uvedla zooložka Eliška Veselá. V přírodě nejsou urzoni ohroženi, ale v podmínkách zoologických zahrad se podle Veselé jedná o náročného tvora. Urzony má ve své kolekci 33 zoologických zahrad v Evropě, které chovají celkem 80 těchto zvířat.
Urzoni obývají rozsáhlé oblasti severoamerického kontinentu od severního Mexika až po kanadskou tundru. Pohybují se po zemi, ale obratně šplhají i po stromech. Tělo urzonů je pokryté srstí s bodlinami, což navozuje dojem, že jde o stromového dikobraza. "Ve skutečnosti je spojuje to, že oba jsou hlodavci, ale blízká příbuznost mezi nimi není," podotkla Gronská.
Urzoni žijí spíše samotářsky a každý z nich má svou budku nebo úkryt. Samice rodí jedno mládě po březosti trvající zhruba 200 dnů. Potravou urzonů jsou různé větvičky, kůra, pupeny, listí, plody a v podmínkách zoo především různé druhy zeleniny.
V době říje, která bývá na podzim, urzoni vydávají zvláštní zvuky, ježí své bodliny a točí se dokola. "Vypadá to, jako kdyby zpívali a tancovali. Bodliny jinak používají jen k obraně. Na konci každé je malý zpětný háček, takže zabodnutou bodlinu je těžké vytáhnout. Nejnebezpečnější je jejich krátký, ale silný a pichlavý ocas," dodala Gronská.
Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá přibližně dvě třetiny částky potřebné na svůj provoz. Od města dostává příspěvek na svoji činnost, který loni obnášel 41 milionů korun.