Včelstev bez roztoče způsobujícího varroázu je čtvrtina

Relax
4. 4. 2018 19:35
Produkce medu loni klesla na 8500 tun (ilustrační foto).
Produkce medu loni klesla na 8500 tun (ilustrační foto).

Podíl včelstev bez roztoče kleštíka včelího, který způsobuje nemoc varroázu, se letos meziročně snížil o deset procentních bodů na 27 procent. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Podíl vzorků s více než třemi roztoči na včelstvo naopak vzrostl o sedm procentních bodů na 17 procent. Veterináři vyšetřili více než 61 800 vzorků.

"Varroáza v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou virózy, chronické otravy, nízká úroveň zoohygieny, nedostatečnost bílkovinné potravy, působí postupné slábnutí včelstev, které může vést až k jejich úhynu či kolapsu, pokud nejsou včas provedena účinná opatření k tlumení choroby," uvedl Vorlíček. Úroveň výskytu původce varroázy se podle něj proti předchozím dvou rokům zvýšila.

Předjarní ošetření musí provést všichni včelaři s průměrným nálezem tří a více kleštíků na včelstvo, letní se povinně provádí pouze u kočujících včelstev. Podzimní preventivní ošetření je povinné u všech včelstev na všech stanovištích.

Varroáza byla silná v roce 2015, kdy podle průzkumu mezinárodní asociace COLOSS nepřežila v Česku zimu pětina včelstev. Svaz tehdy uváděl, že zahynula až třetina včelstev.

Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové to zatím vypadá, že letos včelstva přezimovala úspěšně. Případné problémy jsou podle ní regionálního charakteru, nikoliv republikového.

Počet evidovaných včelstev loni podle Machové meziročně klesl zhruba o 35 tisíc na přibližně 637 tisíc. Produkce medu loni klesla na 8500 tun z předloňských více než 9000 tun. Včely chová na 58 500 včelařů, z toho je většina ve svazu, zhruba 2600 včelařů je neorganizovaných. Průměrný obyvatel Česka zkonzumuje ročně asi 0,7 kilogramu medu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , pixabay.com/umsiedlungen

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ