Moře ve španělské Kantábrii vyplavilo na břeh neobyčejného obyvatele hlubin. Na pláži La Arena našli kolemjdoucí obří krakatici, která i s chapadly měřila devět metrů a vážila ohromujících 180 kilogramů.
Vědci tohoto měkkýše klasifikovali jako krakatici obrovskou, která je druhým největším hlavonožcem na světě. Její délka může narůst až ke 13 metrům. Větší hlavonožec už je jen kalmar Hamiltonův, jehož celková délka může dosáhnout až 14 metrů. Na břeh vyvržený exemplář byl umístěn do Přímořského muzea v Kantábrii.
Podle odborníků z Muzea zoologie při Univerzitě v Michiganu je krakatice obrovská také živočichem s největšíma očima. Ty dosahují velikosti až 30 cm, tedy rozměrů lidské hlavy. V mořských hlubinách potřebují krakatice vidět i v minimálním světle; jsou totiž aktivními lovci.
První snímky krakatice obrovské pořídili japonští vědci teprve v roce 2004, kdy tým pod vedením zoologa Cunemi Kubodery pořídil asi 500 snímků tohoto tvora. Nafilmovat se ji Kuboderovi podařilo v roce 2006 a později v roce 2012, kdy zachytil zvíře ve svém přirozeném prostředí. Tři vědci tehdy krakatici následovali až do hloubky 900 metrů.