Ostravská zoologická zahrada je aktivně zapojena do ochrany ohrožených druhů evropské přírody. Bezplatně poskytla již přes 500 odchovaných mláďat pro vypuštění do volné přírody. K sovám páleným, orlosupům bradatým či puštíkům bělohlavým nyní nově přibyli i výři velcí. Informovala o tom mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Zoo Ostrava poskytuje pro vypuštění do volné přírody mláďata vybraných druhů sov a dravců. Nově se zapojila do záchranného programu pro výry velké. Dvě mláďata této největší evropské sovy, která se v zoo vylíhla v polovině května, byla již převezena do Záchranné stanice v Bartošovicích, se kterou zoo dlouhodobě spolupracuje.
"V bartošovické stanici byli mladí výři umístěni do rozletové adaptační voliéry, kde budou trénovat své letové dovednosti a lovecké schopnosti. Poté budou vypuštěni do přírody na území Moravskoslezského kraje," uvedla mluvčí.
Ostravská zoo chová výry velké od roku 1971. První mládě zde bylo úspěšně odchováno o deset let později. Následně v roce 1982 a 1986 se narodila dvě mláďata. Od té doby až v letošním roce jedna ze samic snesla tři vejce, ze kterých se vyklubala pouze dvě mláďata.
Výr velký je největší sovou v Evropě. V Česku hnízdí ve středních polohách, výjimečně i v nížinách. Loví hraboše, potkany, zajíce, bažanty i některé menší dravce a sovy. Počátkem 20. století byli výři v mnoha částech Evropy téměř vyhubeni, a to v důsledku pronásledování člověkem. K postupnému navyšování počtu jedinců začalo až po vyhlášení zákonné ochrany v roce 1929. V ČR je výr velký zvláště chráněným druhem a je zařazen do kategorie "ohrožený". |