Táborská zoologická zahrada získala samce šelmy fosy madagaskarské. V Česku se vyskytují v zoo pouze tři tato zvířata, další dvě žijí ve Dvoře Králové nad Labem. Táborská zoologická zahrada získala šestiletého samce fosy z belgického chovu, když předtím vyrůstal v zajetí v Německu. V tiskové zprávě to uvedl mediální zástupce zoo Filip Sušanka.
"Samce fosy jsme získali po několikaměsíčním jednání v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Druh je zařazen do EEP, což je evropský záchovný program, jehož cílem je zachování záložního genofondu pro případ, že by populace daného živočišného druhu žijící v přírodě v budoucnu zkolabovala. Spolupráci s programem, který koordinuje zoologická zahrada v Duisburgu, vnímáme jako prestižní a doufáme, že v budoucnu získáme i samičku a pokusíme se tyto nevšední a v přírodě ohrožené savce rozmnožit," uvedl zoolog z táborské zoo Ondřej Kott.
Fosa je podobná pumě. Její tělesná konstituce jí umožňuje život v korunách stromů. Fosa nevyhledává smečky, většinou se jedinec vždy pohybuje samostatně, výjimkou jsou pouze období páření.
"Z hlediska evoluce se v případě Madagaskaru jedná o zcela výjimečný ostrov s faunou a flórou, kterou najdeme pouze zde. Populační trend fosy je bohužel stále klesající. Současně se odhaduje, že na Madagaskaru žije už pouze 2500 jedinců, což není opravdu mnoho. Kromě postupující degradace původních lesů, ve kterých fosy žijí, je současně nejvíce ohrožují zdivočelí psi, kteří jsou jejich přímými potravními konkurenty," uvedl Kott.