Čeští sportovci dostanou manuál, jak mohou <span>podpořit Tibet</span>

Sport
15. 4. 2008 13:14
Šéf českých olympioniků Milan Jirásek (vlevo).
Šéf českých olympioniků Milan Jirásek (vlevo).

Šéf českých olympioniků Milan Jirásek (vlevo).Český olympijský výbor dá pravděpodobně přeci jen sportovcům instrukce, jak se chovat na olympiádě v Pekingu. Na setkání s novináři to oznámil jeho předseda Milan Jirásek.

Když v březnu oslovil časopis TÝDEN představitele Českého olympijského výboru (ČOV), zda zvažují zamezit politickým projevům svých sportovců, jak tomu učinili například Britové, dostal jednoznačnou odpověď. „Nedáváme našim sportovcům žádné instrukce, co by v Číně neměli dělat," řekl předseda ČOV Milan Jirásek.

Nyní však všechno nasvědčuje tomu, že závodníci instrukce dostanou. Zástupci národních olympijských výborů vyzvali minulý týden na zasedání v Pekingu Mezinárodní olympijský výbor, aby zpřesnili výklad článku 51 Olympijské charty. Ten má řešit veškerá politická gesta během her. V mnoha ohledech je však problematický. „Řeší především reklamu a marketing, politické protesty nemají žádný výklad," vysvětlil Jirásek.

Peking změní výklad Olympijské charty

Ačkoliv je v této podobě platný několik desítek let, nedávné protesty během štafety s olympijskou pochodní vyvolají jeho změnu. „Sportovci chtějí jasný výklad, co lze a co ne," řekl Jirásek.

Sportovcům tak pravděpodobně bude zapovězeno například rozbalení tibetské vlajky na stupních vítězů nebo pořádání protestů na olympijské půdě. Právo na svobodu projevu jim však podle Jiráska upřít nelze.

"Problém ale může nastat, pokud by třeba začali demonstrovat mimo olympijské území. Mohlo by to znamenat zřejmě i porušení čínských zákonů," upozornil Jirásek. "Ale dodržovat chartu musejí nejen sportovci, ale i pořadatel," dodal předseda ČOV a upozornil, že posun nastal alespoň se vstupem Číny do OSN.

Když byly v roce 2001 přiděleny hry Pekingu, většina sportovního světa věřila ve zlepšení situace v komunistické Číně a v dodržování lidských práv. Zda k tomu olympiáda skutečně přispěje, bude jasné až po jejím skončení. "Lze však očekávat plno neklidu a problémů. Bude to chtít zdrženlivost a citlivý diplomatický přístup," řekl Jirásek.

Ve svém březnovém prohlášení odsoudil porušování lidských práv a vyjádřil znepokojení nad krvavými událostmi v Tibetu. "ČOV nemá kompetence, aby o takových otázkách jednal s čínskou vládou," řekl.

Postoje národních olympijských výborů k problémům v Číně jsou různé. "My patřili k radikálnějším, lišily se zejména africké, asijské a jihoamerické země," uvedl Jirásek. Společně s dalšími zástupci Češi navrhli, aby byla do Tibetu vyslána pozorovací mise, složená ze zástupců MOV, čínské vlády a organizačního výboru her.

"To ale neprošlo. Číňané mají v otázce Tibetu jasno, když se o tom začne mluvit, je oheň na střeše. Necouvnou," konstatoval předseda ČOV.

Sportovci jsou tlačeni do kampaně

Sami sportovci prostřednictvím své komise v Pekingu upozornili, že je na ně vyvíjen enormní tlak se vyjadřovat a zapojovat do kampaně. "Každý má právo se svobodně vyjádřit, ale také nemusí. Tlak na sportovce není etický a odvádí je od vlastního poslání," komentoval to Jirásek. "Měli by se tomu věnovat politici. Je to otázka diplomacie. Politici jezdí do Číny, lobbují za firmy, na druhou stranu z politických důvodů dělají protesty."

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ