Silně to připomíná příběh českých Bohemek, ale odehrává se ve formuli 1. V současnosti už existují dva týmy, které mají v názvu Lotus a chystají se vstoupit do příští sezony. Odkaz slavného konstruktéra Colina Chapmana se zmítá v kotrmelcích tvrdého byznysu.
Aby to bylo ještě zamotanější, oba týmy se chystají "obléct" do historických černostříbrných barev Lotusu a budou shodně používat motory Renault. Je pravděpodobné, že se boss formule 1 Bernie Ecclestone pokusí situaci nějak vyřešit, aby nenastaly ve startovní listině obrovské zmatky.
Lotus - jak šel čas |
Colin Chapman založil firmu v roce 1952 jako Lotus Engineering. O dva roky později vznikl Team Lotus, který vstoupil do formule 1 v roce 1958. Jak firma expandovala, vznikaly její další odnože (Lotus Cars, Lotus Components). Proto je Chapman v roce 1959 soustředil pod hlavičku Lotus Group, jejíž dvě hlavní divize jsou dnes Lotus Cars a Lotus Engineering.
Poměrně snadno se pak dostaly do rukou Protonu. Když Chapman v roce 1982 náhle zemřel na infarkt, koupil skupinu Lotus od jeho rodiny General Motors. O 11 let později ji získal italský podnikatel Romano Artioli, který již vlastnil jinou slavnou značku Bugatti. V roce 1995 ale zbankrotoval a Lotus Group koupil v konkurzu malajský Proton.
A jak se ke značce Team Lotus dostal malajský podnikatel a vlastník Air Asia Fernandes? Závodní stáj v roce 1994 koupil David Hunt, bratr mistra světa z roku 1976 Jamese Hunta. Tým už tu dobu bojoval o přežití a Hunt se ho pokoušel udržet nad vodou. Krachu však nezabránil. Přes likvidátory aspoň shromáždil všechno, co se dalo ze slavného týmu zachránit, a soustředil to pod značku Team Lotus Ventures. Dalších 15 let v tichosti čekal, než se objevil Fernandes, se kterým se spojil. |
Fernandes vstoupil do formule 1 před touto sezonou a od Malajců si pronajal název Lotus. S historickým týmem ale neměl nic společného, šlo vlastně jen o sponzoring. Po roztržce však koupil "spící" značku Team Lotus, pod kterou závodil Chapman, a svůj tým přejmenoval. Pro příští rok se zároveň dohodl s Renaultem na dodávce motorů.
Mezitím automobilka Renault odprodala poslední čtvrtinu svého závodního týmu většinovému vlastníkovi společnosti Genii Capital. Ta se tak na chvíli stala stoprocentním vlastníkem týmu Renault F1. Část akcií ale obratem prodala Protonu, který se tak stal spolumajitelem a prostřednictvím Lotusu také hlavním sponzorem. Nový tým ponese název Lotus Renault GP.
"Dany Bahar (šéf Lotus Group) nám udělal službu. Nikdy jsem neměl lepší pocit z naší budoucnosti a týmu Lotus. Vypadá to, že se nám snaží ukrást náš nápad s návratem k černozlatým barvám," komentoval počínání konkurence Fernandes.
Celá situace vyplývá z nejasných majetkových poměrů Lotusu a trvá zřejmě už několik desítek let. Klíčovou otázkou je, zdali Proton odkoupil v roce 1995 Group Lotus také s týmem formule 1. Zdá se, že ne, ale konečné slovo budou mít soudy. Proton už ale jednou v roce 1998 podobný spor prohrál.
"Děkujeme našim fanouškům za podporu. Můžete si být jistí, že my jsme a zůstaneme Team Lotus," řekl technický šéf stáje Mike Gascoyne a dodal: "Lotus je něco jako autobus. Pořád na něj čekáte a pak přijedou hned dva."
Lotus získal za 37 let své závodní existence 6 jezdeckých titulů, 7 Pohárů konstruktérů, vyhrál 73 Velkých cen a 103 kvalifikací. Sám Chapman byl velkým inovátorem, který výrazně změnil podobu formule 1. Za jeho tým závodila taková jména jako Jim Clark, Graham Hill, Emerson Fittipaldi nebo Ayrton Senna.