Týmy startující ve formuli 1 se dohodly na nových agregátech. Tak zvané „zelené" motory s obsahem 1,6 litru s turbem o čtyřech válcích se začnou používat od roku 2013. Dosavadní pohonné jednotky jsou osmiválce s objemem 2,7 litru.
Podle informací BBC by je měla Mezinárodní automobilová federace FIA schválit 10. prosince. Formule 1 se tím chce v oblasti motorů přiblížit produkci běžných silničních aut. Důvody jsou ekologické, ekonomické a také marketinkové.
FIA se dlouho snažila přimět týmy ke snížení počtu válců, což podporovala argumentem nutnosti snižování nákladů. Stáje sice přišly s protinávrhem, který počítal se zachováním osmiválců, nakonec ale souhlasily. Ferrari s McLarenem se k dohodě připojily teprve nedávno.
"Byl bych překvapen, pokud by to světová rada motorismu brzy neoznámila," uvedl mluvčí Ferrari. Naznačil však, že italská stáj měla obavy z vysokých nákladů na vývoj nových motorů. "Ale máme tu dohodu a pokud už je na světě, musíte začít pracovat odpovídajícím způsobem."
Cílem nových pravidel bude zvýšit efektivnost motorů ve formuli 1 o 50 procent při zachování současného výkonu, který je 750 koní. Má to být také signál k novým sponzorům. Zasvěcené hlasy hovoří o tom, že mnoho společností se nechce do formule 1 zapojit pro její pověst plýtvání se zdroji.
Dohoda se však nerodila snadno. Zrodila se až po vleklých jednáních a hrozilo, že bude odložena na rok 2014 či dokonce na rok 2017. Silně proti byl například komerční boss formule 1 Bernie Ecclestone. "Máme velmi dobré motory. Proč bychom měli měnit něco, co dobře funguje, co bude stát miliony liber, nikdo to nechce a může to skončit velkou výhodou pro jednoho výrobce," řekl Ecclestone pro BBC.
Ale změny byly nakonec schváleny po sérii rozhovorů mezi zástupci formule 1 a výrobci motorů včetně Renaultu a Cosworthu. V zákulisí se prý mluví také o tom, že by svůj zájem o vstup do formule 1 oživil obří koncern Volkswagen, který svůj příchod podmiňoval přijetím těchto nových pravidel.
Nové regule mají také zajistit, aby jeden výrobce ve vývoji příliš neutekl ostatním a měl svůj motor výrazně výkonnější než konkurence. Zabránit se má také vysokým nákladům. Zřejmě se tak zavede strop co se týče využívání zdrojů včetně zaměstnanců.
Zdvojnásobí se také výkon systému na rekuperaci kinetické energie (KERS) ze současných 60 kilowattů na 120. Později se rozšíří o systém tepelné rekuperace z výfuků. Zároveň se zavedou opatření, která sníží spotřebu paliva na polovinu. A to nejen samotnými pravidly, ale i omezenou velikostí nádrže. Otáčky se sníží na 10 tisíc z 18 tisíc za minutu.