Italské Ferrari se staví do popředí boje proti čtyřválcům, které budou od sezony 2013 pohánět vozy formule 1. Mezinárodní automobilová federace FIA nedávno o polovinu zredukovala počet válců, což obhajuje přiblížením monopostů běžně dostupným autům.
Přeplňované čtyřválce o objemu 1,6 litru nahradí dosavadní osmiválce bez turba s objemem 2,4 litru. Nejhlasitěji se proti novému pravidlu už před jeho zavedením ozývalo Ferrari, které s protesty pokračuje dál. Pochopitelně, protože slavné sportovní vozy za běžné považovat nelze. A už vůbec je nepohání čtyřválce.
"To není formule 1," rozčiloval se v rozhovoru pro Auto Motor und Sport prezident italské automobilky Luca di Montezemolo. "Pro naše silniční auta žádné čtyřválce stavět nebudeme. Pro královskou třídu je to beztak málo. Proč se nedomluvíme na šestiválci s turbem? Nepleťme si dostupné s levným," hřímal prezident Ferrari. "Cíle FIA můžeme realizovat skrz jiné koncepce," dodal.
Ve svém odporu proti nízkoobjemovým hodlá Ferrari pokračovat a hledat spojence. S tím asi nebude takový problém, protože přeplňované čtyřválce jsou především přáním FIA. Většina týmů chtěla zachovat současné motory, případně si ponechat na vývoj nových delší dobu.
"Pokud bude existovat jediná možnost, jak aspoň oddálit přechod na čtyřválce, budeme ji sledovat," uvedl Montezemolo. "Nějakou šanci tu vidíme, ale potřebujeme jednotu," řekl.
Norbert Haug, závodní ředitel Mercedesu, který kromě vlastní stáje dodává motory ještě McLarenu a Force India, se principielně řadovým čtyřválcům nebrání. Očekává však vysoké náklady na jejich vývoj. Zvlášť v případě, pokud bude chtít výrobce vyrobit motor schopný vítězit. "Bylo by lepší éru osmiválců ještě prodloužit. Je to pořád levný motor," tvrdí Haug.
Naopak manažer Cosworthu Mark Gallagher se domnívá, že na základě nových pravidel FIA dokáží výrobci snížit náklady na vývoj jednoho motoru o 30 milionů euro. I když by museli dočasně zvýšit počet zaměstnanců z dvou set na dvojnásobek.
Cosworth se vrátil do formule 1 před sezonou 2010 a dodával motor čtveřici týmů, což bylo nejvíce ze všech výrobců. Jako jediný motorář však neměl ve startovním poli vlastní tým, nebo aspoň nespoluvlastnil jeho část.