Zapomeňte na veškeré prognózy. Příští sezonu nemusí zůstat kámen na kameni. Formule 1 zažívá díky novým technickým předpisům doslova revoluci. Navíc se po jedenácti letech vrátí slicky, tedy hladké pneumatiky bez drážek. Veškeré mozky v týmech pracují na plné obrátky.
Kdo uspěje? Největší šance mají samozřejmě nejbohatší týmy, které mají výhodu v podobě velkých finančních rezerv na vývoj. Ale nemusí to tak být. Jeden krok ve vývoji vedle a takové Ferrari se může dostat rychle na úroveň Toyoty. Ve formuli 1 reálně hrozí, že dojde k přeskupení sil.
„Je to největší změna v historii," tvrdí sportovní ředitel stáje BMW Sauber Mario Theissen. „Došlo k enormnímu ořezání aerodynamiky, vracejí se pneumatiky bez profilu, bude nasazena KERS technologie, která bude akumulovat a využívat brzdnou energii. Mohla by nastat naprostá změna poměru sil," předpovídá Theissen.
Revoluce v předpisech nejsou ve formuli 1 ničím neobvyklým. Většinou mají za cíl snížit enormní finanční náklady nebo zvýšit bezpečnost pilotů. Hlavně to druhé se rozhodně podařilo. Ale to hlavní, zvýšit počet předjížděcích manévrů, bylo zatím jaksi záhadně nedosažitelné. Tentokrát by se to konečně mělo změnit. Nový balík inovací je hlavně o předjíždění.
U návratu k hladkým pneumatikám, tedy slickům, se o novince mluvit tak úplně nedá. Do formule 1 se totiž vrací po jedenácti letech. „Díky nim získají piloti větší přilnavost. Od toho si slibují větší manévrovatelnost a tudíž více možností k předjíždění," říká jezdec BMW Nick Heidfeld. Díky zákazu přídavných aerodynamických křidélek se tak znovu dostává do popředí grip, tedy přilnavost pneumatik.
Odpadnou i další aerodynamické nástavby na šasi, zmizí také veliké díry na bocích monopostů, které efektivněji odváděly vzduch. Zadní přítlačné křídlo bude užší a vyšší, přední zase širší. U předního křídla nastane další veliká změna. Do teď bylo předjíždění obtížné také proto, že piloti nalepení těsně za soupeřem neměli žádný přítlak. Teď si ho sami budou moci přidat pomocí tlačítka na volantu, což v předjížděcích manévrech výrazně zvýší ovladatelnost vozu.
Smaže KERS rozdíly mezi týmy?
V podobě již zmíněného systému KERS (Kinetic Recovery Energy System) dorazily do formule jedna také hybridní technologie. „Odpadní" kinetická energie, která vzniká při brzdění, či odchází v podobě tepla výfukovým potrubím, tak bude dobíjet akumulátor. Ten pak bude jednorázově zvyšovat výkon zhruba o 80 koní po dobu 6,5 vteřiny.
Tento systém je další věcí, která může poměr sil pootočit. Například ve formuli 1 nepříliš úspěšná Toyota má totiž v hybridních technologiích před většinou konkurence deset let náskok ve vývoji. Honda je jen těsně za ní. Evropské automobilky hybridy také vyvíjejí, ale jsou dost pozadu. Ferrari má dokonce k systému KERS veliký odpor. „Budoucnost s těmito pravidly je velmi komplikovaná," vyjádřil se prezident Ferrari Luca di Montezemolo. „Cítíme, že zavedení KERS pro příští rok byla chyba," dodal.
Foto: Reuters