Nápojový gigant Red Bull ovládl letošní šampionát formule 1 způsobem, který připomínal někdejší vládu Michaela Schumachera s ferrari. Tím spíš, že nástupcem sedminásobného mistra světa je jeho krajan Sebastian Vettel, který obhájil svůj loňský titul už pět závodů před koncem.
Psal se teprve rok 2009, když Red Bull vyhrál v Číně svůj první závod ve formuli 1. Stalo jen necelé čtyři roky poté, co rakouský miliardář a spoluvlastník limonádového molochu Dietrich Mateschitz zakoupil od Fordu tým sídlící v anglickém Milton Keynes, který do té doby jezdil pod názvem Jaguar Racing a v roce 1997 ho založil slavný pilot Jackie Stewart.
Trojnásobný mistr světa z přelomu 60. a 70. let jako by symbolicky přenesl na tým ducha svých triumfů, ačkoli ho sám vedl pouhé dva roky - nijak úspěšně. Ani pod značkou Jaguar se stáj nezvedla z podprůměru, než ji v roce 2005 převzal drzý Red Bull.
Hlavní hráči startovního pole zůstávali v klidu. Všem bylo jasné, že jde především o marketing, a tak se zejména Ferrari a McLaren zabývaly vzájemnou rivalitou a rakouské "limonády" zůstávaly pod prahem jejich rozlišovacích schopností. Jak hluboký to byl omyl.
Mateschitz mu napomohl také tím, že do světa nikdy nepouštěl velkohubá prohlášení o budoucích titulech mistra světa. Sám však dobře věděl, že nejlepší marketing je vítězství, nikoliv průměr. Proto z McLarenu přetáhl geniálního konstruktéra Adriana Neweyho, jehož talent v tradiční britské stáji už lehce stagnoval.
Začátek dominance
V roce 2009 měl fantastickou první polovinu sezony skvěle připravený tým Brawn. Druhá polovina už ale patřila třetímu dílku, které Newey pro Red Bull vytvořil. Na titul to ještě nestačilo, ale přišlo již zmíněné první vítězství v Číně se Sebastianem Vettelem za volantem.
Do konce roku vyhrál tým ještě pětkrát, z toho tři z posledních tří závodů. Konec sezony 2009 je tak zároveň počátkem dominance Red Bullu. V následujících dvou letech převzal pozici týmové jedničky Vettel a s jeho talentem začala ve formuli 1 definitivně éra "rudých býků", kterou se tradiční stáje zatím marně snaží ukončit. Úspěch Red Bullu ve formuli 1 je sám o sobě takovým limonádovým příběhem. Stejně jako fakt, že slavné automobilové značky poráží v královně motosportu producent nápojů.
Paradoxní přitom je, že Vettel letos neměl o tolik lepší auto než McLaren a Ferrari. Red Bull z roku 2010 by byl nedostižný, pokud by ho německý pilot nebrzdil svou nevyzrálostí a chybami. Proto musel minulý rok bojovat o titul až do posledního závodu.
Pro letošní sezonu už však Vettel jezdecky ohromně vyrostl. Byl mrazivě bezchybný, konkurenci řezal na kousky chirurgicky přesnými a rychlými jízdami v kvalifikacích, které v drtivé většině přetavil v závodní vítězství. Sezonu dokončil s 15 pole positions (překonaný rekord Nigela Mansella), 11 vítězstvími a 17 umístěními na stupních vítězů z 19 závodů.
Šest mistrů světa
Při formě jeho i Red Bullu bylo poměrně brzy jasné, že letos se závodí pouze o druhé místo. Nakonec ho získal letos skvělý Jenson Button z McLarenu. Mistr světa zasadil těžkou ránu hlavně Lewisi Hamiltonovi, který poprvé v kariéře prohrál s týmovým kolegou. Šampiona z roku 2008 si letos všímali fanoušci spíš pro jeho časté kolize s Felipem Massou z Ferrari.
Ten letos zase nijak nezářil. Lídrem italské stáje je Fernando Alonso, jenže ani bývalý dvojnásobný mistr světa nedokázal ze svého auta vymáčknout víc, než celkově čtvrté místo. Od úplné pohromy zachránil Ferrari v Británii, kde zvítězil. Jinak by tým z Maranella zažil první sezonu bez vítězství v Grand Prix od roku 1993.
Druhý rok po návratu do formule 1 si prožil Michael Schumacher. Ve dvaačtyřiceti letech se statečně pral s mnohem mladšími piloty a bylo znát, jak se zlepšuje. Jeho mercedes ho nevyvezl výš než na celkové osmé místo, i druhý rok prohrál s týmovým kolegou Nikem Rosbergem. Nejblíže vysněným stupňům vítězů byl "Schumi" v Kanadě, kde mu chyběly pouhé čtyři desetiny na třetí místo. Ve formuli 1 však zůstane minimálně ještě příští rok.
Skvělou zprávou na konci roku bylo oznámení návratu šampiona z roku 2007 Kimiho Räikkönena. Příští rok bude ve formuli 1 závodit pro Renault a s ním bude startovní pole čítat už šest mistrů světa, což je celá čtvrtina ze všech pilotů. Další hon na Red Bull začíná 18. března v Austrálii. Příští mistr světa bude znám nejpozději na konci listopadu po dvaceti odjetých závodech.