Vítěz Vettel má novou motivaci. Chce zdolávat rekordy

31. 10. 2013 15:25
Němec Sebastian Vettel.
Němec Sebastian Vettel.

Letošní titul mistra světa už má Sebastian Vettel v kapse, ale o motivaci má pořád postaráno. Německý jezdec stáje Red Bull a čerstvý nejmladší čtyřnásobný šampion formule 1 může útočit na další rekordy: v nedělní Velké ceně Abú Zabí může vyhrát posedmé za sebou a pojedenácté v sezoně. Bojovat se o víkendu bude mezi ostatními piloty o další pořadí v letošním šampionátu.

Sedmkrát za sebou vyhrál naposledy Michael Schumacher v roce 2004 a šestadvacetiletý Vettel na jeho sérii může navázat na okruhu, kde se stal po vítězství v roce 2010 nejmladším mistrem světa v historii F1. Nejdelší šňůru výher drží Ital Alberto Ascari, který v padesátých letech triumfoval devětkrát za sebou. Vettel v letošní sezoně vyhrál deset závodů z šestnácti.

A v Abú Zabí je opět favoritem. Má formu, jeho auto funguje na jedničku a v Abú Zabí vyhrál dvakrát z dosavadních čtyř Velkých cen. A jestli si prý někdo myslí, že Vettelova motivace je na nule, tak je na omylu. "To rozhodně," ujistil šéf Red Bullu Christian Horner."Ještě zbývají do konce tři závody a pro něj to je jako tři finále anglického fotbalového poháru," prohlásil.

Pořadí MS (po 16 z 19 závodů):

 1. Vettel (Něm./Red Bull) 322 b., 2. Alonso (Šp./Ferrari) 207, 3. Räikkönen (Fin./Lotus) 183, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) 169, 5. Webber (Austr./Red Bull) 148, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) 144, 7. Grosjean (Fr./Lotus) 102, 8. Massa (Braz./Ferrari) 102, 9. Button (Brit./McLaren) 60, 10. Di Resta (Brit./Force India) 40.


Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 470, 2. Ferrari 313, 3. Mercedes 309, 4. Lotus 285, 5. McLaren 93, 6. Force India 68, 7. Sauber 45, 8. Toro Rosso 32, 9. Williams 1.

Souboj o 2. místo: Alonso, nebo Räikkönen?

Za Vettelem se rozhoří bitva o druhé místo celkového pořadí. Někdejší dvojnásobný šampion Španěl Fernando Alonso ze stáje Ferrari má 207 bodů, o 24 bodů zpět je Fin Kimi Räikkönen z týmu Lotus, čtvrté místo okupuje se ziskem 169 bodů další bývalý mistr světa Brit Lewis Hamilton (Mercedes). Mezi těmito třemi jezdci se velmi pravděpodobně rozhodne o vicemistru světa.

Před víkendem má navrch Räikkönen, který loni tento závod vyhrál a před koncem sezony a přestupem k Ferrari se bude chtít opět ukázat. Loni se v Abú Zabí proslavil odpovědí na pokyn z boxové zídky od vedení týmu větou: "Nechte mě být, vím, co dělám." Tým jeho osobitý postoj vzal pozitivně a nechal s tímto sloganem vyrobit trička.

"Loni jsem tady zajel dobrý výsledek, ale jinak se mi tady moc nedařilo a dost jsem se při premiéře v roce 2009 nudil. Takže bych radši zopakoval ten loňský ročník," prohlásil finský závodník.

Za jednoho z adeptů na nedělní přední umístění je považován Sebastian Grosjean, který v posledních třech závodech byl vždy třetí. "Ke konci sezony jsme konečně vychytali chyby na autě, dobře fungují pneumatiky, takže je to hned o něčem jiném. Chci opět na stupně," prohlásil francouzský pilot.

Podle Hamiltona, vítěze z Abú Zabí v roce 2011, a jeho nynějšího týmového kolegy v Mercedesu Nica Rosberga bude právě auto hrát důležitou roli. "Chceme uspět, ve hře je druhé místo v Poháru konstruktérů," shodli se. Mercedes je tři závody před koncem třetí jen čtyři body za Ferrari.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ