<span>Nedvědova retrospektiva:</span> stříbro z Anglie i červená baráž

Sport
27. 8. 2009 07:00
Pavel Nedvěd na golfu po ukončení kariéry.
Pavel Nedvěd na golfu po ukončení kariéry.

Pavel Nedvěd na golfu po ukončení kariéry.Pavel Nedvěd, legendární fotbalista, jehož mnozí obdivují a oslavují, jiní zatracují za jeho chladný a odměřený pohled na českou kotlinu. V neděli 37letý držitel Zlatého míče za rok 2003 ukončil ve středu definitivně svou kariéru. Co všechno během své dlouholeté kariéry dokázal?

ČTĚTE TAKÉ: Nedvěd už se rozhodl: S fotbalem definitivně končím

Rodák ze Skalné se přes Cheb, Plzeň, Tábor a Duklu Praha dostal v roce 1992 do pražské Sparty, kde začal naplňovat pověst ohromného dříče. Ve Spartě vydržel čtyři roky. Po stříbrném EURO 1996 v Anglii přestoupil do římského Lazia. Po pěti letech vyměnil bleděmodrý dres za černobílý Juventusu Turín. Letos v květnu ukončil kariéru ligovým utkáním proti Laziu Řím.

NEDVĚDOVY ÚSPĚCHY

EURO 1996 - stříbrná medaile

Jedno z největších překvapení v historii tuzemského fotbalu. Parta kolem mladíků Nedvěda, Bergera nebo Šmicra jela na šampionát v roli outsiderů. Zvlášť, když jim do skupiny byly vylosovány týmy Německa, Itálie a Ruska.

Po úvodní prohře s Německem porazil český výběr Itálii i díky gólu Pavla Nedvěda. A po infarktové remíze 3:3 s Ruskem tým vedený Dušanem Uhrinem starším postoupil do čtvrtfinále. Češi zdolali Portugalce díky Poborského pověstnému dloubáku a v semifinále zdolali Francii na penalty. Jednu z nich proměnil i Nedvěd.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO: tak takový byl Pavel Nedvěd fotbalista 

Ve finále sahali Češi po zlatých medailích díky proměněné penaltě Bergera, ale střídající Olivier Bierhoff dvěma góly vystřílel vítězství Němcům. Pro mnohé z českého týmu znamenala finálová účast zahraniční angažmá, včetně Nedvěda. Přestože byl domluven na odchodu do nizozemského PSV Eindhoven, nakonec zamířil do italského Lazia Řím. V tu chvíli začalo fotbalové manželství mezi Nedvědem a italskou Serii A, které skončilo až po třinácti letech.

Vítězství v Poháru vítězů pohárů

Nedvěd se dočkal v Itálii prvního velkého úspěchu hned ve druhé sezoně, když se svými spoluhráči vyhrál Italský pohár. O další sezonu později znovu zvedal nad hlavu pohár. Tentokrát už na evropské scéně.

Ve vůbec posledním ročníku Poháru vítězů pohárů se dostalo jeho Lazio do finále proti španělské Mallorce. Nedvěd nastoupil na stadionu Aston Villy v anglickém Birminghamu od první minuty a byl ústřední postavou. Nahrál na úvodní branku Vierimu a v 81. minutě rozhodl o vítězství svého týmu střelou z otočky z hranice pokutového území. Podívejte se na videozáznam jeho trefy:

Trojnásobný vítěz nejvyšší italské ligy

V roce 2000 s Laziem, v letech 2002 a 2003 s Juventusem. Tři italské tituly během čtyř sezon má na kontě Pavel Nedvěd. S Laziem získal titul ve své předposlední sezoně než odešel do Juventusu. S ním vyhrál titul hned ve svých prvních dvou letech svého působení. Od roku 2003 se mu to už nikdo nepodařilo.

I proto, že klub byl poslán kvůli korupční aféře do druhé ligy. Společně s Alessandrem Del Pierem a brankářem Gianluigi Buffonem zůstali klubu věrni a pomohli mu zpět mezi elitu.

Vítězství v anketě Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy v roce 2003

Sezonu 2002/2003 měl Nedvěd mimořádně povedenou. S Juventusem vyhrál ligový titul a dovedl ho do semifinále Ligy mistrů. V tom samém roce na základě svých skvělých výkonů předčil všechny evropské fotbalisty a ovládl anketu Zlatý míč pro nejlepšího fotbalisty Evropy.

Povedlo se mu to jako druhému Čechovi. V roce 1962 získal prstižní trofej Josef Masopust.

Euro 2004 v Portugalsku - bronzová medaile

Bronzové medaile s příchutí hořkosti. V kvalifikaci na mistrovství Evropy v Portugalsku neztratila česká reprezentace ani bod. Pavel Nedvěd ji vedl jako kapitán a přesto, že českému výběru byla na závěrečném turnaji opět přisouzena skupina smrti, Nedvěd a spol. uspěli.

Na EURO 2004 s Markem Jankulovskim.Po upachtěném vítězství 2:1 nad Lotyšskem přišlo nádherné představení s Nizozemskem (3:2) a jistota postupu do čtvrtfinále. V posledním utkání pak potupili náhradníci i Německo a všichni fanoušci viděli tým Karla Brücknera ve finále. Ve čtvrtfinále dovedl Nedvěd své spoluhráče k výhře 3:0 nad Dánskem.

V semifinále však spanilá jízda Nedvěda a spol. skončila. Kapitán týmu se v prvním poločase zranil a musel odstoupit. To byla pro český tým velká rána, po které nedokázal překonat obranu Řeků a v prodloužení inkasoval rozhodující gól.

NEDVĚDOVA ZKLAMÁNÍ

Červená karta v baráži o mistrovství světa 2002 proti Belgii

Nepovedená kvalifikace byla zachráněna alespoň účastí v baráži proti Belgii. V prvním utkání Češi prohráli 0:1 a přišli o vyloučeného Tomáše Řepku.

V odvetě na Letné o čtyři dny později Belgičané vyhráli opět 1:0 a kapitán Nedvěd byl navíc vyloučený. Spolu s ním dostal červenou kartu i tehdy benjamínek reprezentace Milan Baroš.

Osudová žlutá karta v semifinále Ligy mistrů v roce 2003

Pavel Nedvěd měl během své fotbalové kariéry dva velké sny. Zahrát si na mistrovství světa a vyhrát Ligu mistrů. Nejblíže k zisku "ušatého" poháru nejprestižnější klubové soutěže světa byl v roce 2003. V semifinále proti Realu Madrid prohrál Juventus v úvodním duelu 0:1.

Za Juventus v Lize mistrů.Do odvety nešel Juventus jako favorit, ale měl v sestavě Nedvěda. To byl klíč k úspěchu. Juventus nakonec vyhrál 3:1 a o postupový třetí gól se postaral právě český fotbalista. Celý zápas dřel a dělal vše pro to, aby si zahrál finále na slavném Old Trafford v Manchesteru.

Chvíli před koncem semifinále ale zbytečně fauloval na polovině hřiště a rozhodčí mu ukázal žlutou kartu. Vzhledem k pravidlům Ligy mistrů bylo jasné, že po nastřádání dvou žlutých karet si finále nezahraje. Nedvěd po konečném hvizdu padl na trávník a brečel. Juventus bez něj finále nevyhrál. V penaltovém rozstřelu podlehl italskému rivalovi AC Milán. 

Zranění kolena v semifinále mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku

Pro samotného Nedvěda to byla velká osobní tragédie, pro fotbalový národ ještě větší. Našlapaný český výběr procházel evropským šampionátem neohroženě a nikdo nepředpokládal, že by jej zastavili bránící Řekové.

Jenže Nedvěd, vůdce týmu, se v prvním poločase semifinále při pokusu o střelu zranil, když si narazil koleno o protihráče. Po krátkém ošetření se pokusil vrátit na trávník, ale po chvíli musel vystřídat. Omráčený český výběr nedokázal bez Nedvěda najít způsob, jak přelstít zatvrzele bránící řecký tým. V poslední minutě prodloužení pak inkasoval rozhodující tzv. stříbrný gól, který poslal do finále Řeky.

Mistrovství světa v Německu 2006 a opakující se návraty do reprezentace

Nedvěd po EURO 2004 skončil v reprezentaci, aby se mohl věnovat klubovým soutěžím. Vrátil se po naléhání vedení reprezentace a spoluhráčů na baráž proti Norsku o postup na mistrovství světa v Německu 2006. Postup se povedl i díky nezdolnému Nedvědovi, který si tak splnil alespoň jeden ze svých snů.

Nedvěd v baráži proti Norsku.Skupina na mistrovství světa ve složení USA, Ghana, Itálie vypadala hratelně a mužstvu se věřilo. Zvlášť, když v první utkání smetlo 3:0 USA. Pak ale přišlo vystřízlivění. Ghana Čechy porazila bez problémů a to samé se povedlo i Italům. Nedvěd a spol. si museli balit kufry.

Definitivní tečku za reprezentační kariérou udělal Nedvěd v přípravném duelu se Srbskem před třemi lety. Jeho reprezentační sága však nebyla u konce ani v poslední době, kdy se reprezentace ujal Ivan Hašek. Pokud by Nedvěd pokračoval v kariéře, sám nevyloučil další návrat. 

Foto: Robert Sedmík, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ