Počty amerického výletu: <span>špatnost i první Bílkova výhra</span>

26. 5. 2010 11:30
Jan Polák (vpravo) v utkání proti USA.
Jan Polák (vpravo) v utkání proti USA.

Jan Polák (vpravo) v utkání proti USA.Doba zkoušení skončila. Fotbalová reprezentace nejprve propadla proti Turecku, ve druhém zápase amerického turné pak přetlačila v gólové přestřelce domácí výběr. Oba zápasy však znovu ukázaly, v čem má národní tým stále velké slabiny. Špatný útok, chybí dirigent hry a nesehranost týmu budí rozpaky.

Bilance českého národního týmu během přípravy ve Spojených státech amerických nakonec není tak hrozivá. Po úvodní prohře 1:2 s Tureckem, které mohlo nasázet Čechovi a jeho spoluhráčům mnohem víc branek, dokázali Bílkovi svěřenci zdolat Spojené státy. Jenže i domácí výběr dal Česku pořádně zabrat. Co všechno v české hře skřípalo?

Nekompaktnost, nesehranost

Ano, český tým počítal před odjezdem na americké turné omluvenky od zraněných hráčů. Chyběl Rosický, Baroš nebo obránce Kadlec. Národní mužstvo tedy za oceán neodjelo s nejlepším možným výběrem. Nestačilo na Turecko a ani proti Spojeným státům americkým nepůsobilo přesvědčivě.

ČTĚTE TAKÉ: Češi zvládli gólovou přestřelku s USA. Vyhráli 4:2

V utkání s USA dostali Bílkovi svěřenci dva góly po standardních situacích. První po přímém kopu, na který chybně vyběhl brankář Čech, na míč nedosáhl a domácí fotbalisté dopravili míč pohodlně do branky. Čech a jeho obránci jen marně přihlíželi. Druhý padl po rohovém kopu, když zónově bránící Češi na sebe jen koukali a dávali si přednost, kdo bude tedy Američany bránit. Než se dokázali domluvit, útočník Gomez vyrovnal na 2:2.

Přestože chyběly opory typu Rosického či Baroše, zbytečných a školáckých chyb ve hře českého výběru bylo až příliš. Leckteré šlamastyky, do kterých se hráči dostávali vlastními chybami či pomalostí, by nenapravil zřejmě žádný z chybějících hráčů.

Libor Sionko (vpravo).Útočná fáze

Proti Turecku nastoupila od začátku dvojice Fenin - Necid. Ani jeden z talentovaných mladíků se střelecky nedokázal prosadit. Fenin celou dobu bojoval v hlavičkových soubojích s tureckými stopery, Necidovi se nedařilo. Nakonec střelecké trápení prolomil nováček Milan Černý. Čest českého útoku musel zachraňovat záložník.

Proti výběru USA to nebylo jiné. Když už se Fenin dostával do nadějné situace, neměl žádnou podporu záložní řady a utopil se v kličkách mezi čtyřmi domácími obránci nebo nedokázal nasměrovat míč do branky z hranice penalty. Nakonec se nad Feninem smiloval fotbalový bůh ve druhém poločase a dovedl míč z jeho kopačky do americké sítě.

Druhý nejlepší kanonýr ligové soutěže z Jablonce David Lafata byl kromě asistence u druhého gólu Jana Poláka proti Spojeným státům naprosto neviditelný. Po chybě amerických zadáků se nakonec prosadil i Necid.

I přes branky se pod Bílkem útočníkům nedaří. Na gól se nadřou víc, než je zdrávo. Reprezentační družstvo se musí až do startu kvalifikace modlit v návrat Milana Baroše a doufat, že alespoň on začne střílet góly.

Obránce Ondřej Kušnír (vlevo).Tvůrce hry

Myšlenka, chytrá rychlá přihrávka, mozek. Vlastnosti, které má mít pravý tvůrce hry. Když nastoupil Tomáš Rosický v jarním přípravném duelu ve Skotsku, česká hra měla spád i nápady. Přesně takový hráč českému výběru chyběl i tentokrát. Hübschman i Holek si plní úplně jiné role. Brání a nutí ofenzivní hráče soupeře k chybám, nejsou určeni k tvoření hry.

Mírné zlepšení se dostavilo s příchodem Jana Poláka ve druhém utkání. Polák přinesl pohyb, rychlost a dal druhý gól proti americkému výběru. Ani on však nedokáže dostatečně nahradit hráče typu Rosického. A Jaroslav Plašil na vše v záložní řadě nestačí. Navíc ani on není typickým tvůrcem hry, pokud zůstává v této roli v týmu osamocen.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ