Prezidentka lyžařského šampionátu v Liberci Kateřina Neumannová nevzdává snahu dostat účetnictví sportovní megaakce ze záporných čísel. O pomoc opět žádá stát. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se znovu sešla s ministrem financí Eduardem Janotou.
Důvod schůzky, jíž se zúčastnil i dlouholetý manažer Neumannové a její "pravá ruka" Josef Jindra, byl jediný: šlo o poskytnutí státních garancí za mnohamilionové dluhy, které po lyžařském mistrovství světa zůstaly.
ČTĚTE TAKÉ: Neumannová jedná se státem o dluzích. Hrozí jí bankrot
Informaci potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ sám ministr Janota. "Sešli jsme se asi na patnáct minut, popsali mi problémy, které mají, a jejich příčiny. Víc k tomu neřeknu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr Janota.
Krátce po setkání s Janotou svolala prezidentka Neumannová schůzku členů výkonného výboru (údajně první od libereckého šampionátu, který proběhl v druhé polovině února). Zasedání se uskutečnilo v pondělí vpodvečer v Praze.
Co se dohodlo? Počkejte si
Schůzka končila pozdě večer. Nikdo ze zúčastněných nechtěl říci, co se vlastně dohodlo. "Teď vám k tomu nic neřeknu, v úterý vydáme tiskovou zprávu," odrážel otázky šéf lyžařského svazu Lukáš Sobotka. Podobně mlhavě se vyjádřil náměstek ministryně školství Jan Kocourek. "Hovořili jsme o ekonomické situaci, o ukončení činnosti občanského sdružení a prodeji jeho majetku. O výši dluhu nechci spekulovat, nemám na stole finální vyúčtování," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Praha nejspíš odpíská olympijskou kandidaturu
Celkový odhad výše dluhů šampionátu přesáhl podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ částku 100 milionů korun. Přestože v pondělí dorazila od Mezinárodní lyžařské federace (FIS) na účet organizátorů poslední splátka ve výši 2,35 milionu švýcarských franků (přibližně 42 milionů korun), na pokrytí všech pohledávek to zdaleka nestačí.
"Konečný dluh bude činit více než 50 milionů korun," řekl Janota on-line deníku TÝDEN.CZ už před několika dny.
Že organizátoři čelí hrozbě bankrotu, jasně vyplývá i z insolvenčního zákona. "Pokud je firma předlužená a není dál schopná splácet své pohledávky, musí vyhlásit bankrot. Jediná možnost, jak se vyhnout insolvenčnímu řízení, je záruka státu, že dluh zaplatí," řekl redakci právník Václav Láska.
Jak odvrátit bankrot
Organizátoři ještě kalkulují s částkou za prodej majetku, jehož hlavní část tvoří informační technika používaná během šampionátu. Podle informací redakce by mohli utržit kolem pěti milionů korun. Další peníze očekávala Neumannová za televizní práva či pronájem servisních buněk; ani tato suma však hrozící bankrot nejspíš neodvrátí, pouze dluh zmenší.
ČTĚTE TAKÉ: Neumannová: Dlužíme miliony, možná dojde i na soud
Pokud by se za dluhy pořadatelů nezaručil stát, musí je zaplatit město Liberec společně se Svazem lyžařů ČR; ten však ročně hospodaří se zhruba 70 miliony korun a zaplacení poloviny dluhu by pro něj mohlo mít až téměř likvidační následky. Liberec se k dlužné částce nechce vyjadřovat.
Organizátoři libereckého šampionátu dluží firmám desítky milionů korun a se splácením svých závazků mají problémy. Na organizační výbor podala v minulých dnech žalobu liberecká Technická univerzita, které tým Neumannové dluží 8,75 milionu korun. Mezi věřiteli, o nichž se ví, jsou také bezpečnostní agentura, hydrometeorologický ústav či liberecký dopravní podnik.
Ze státní, krajské a městské pokladny putovaly na uspořádání únorového šampionátu v klasickém lyžování v libereckých areálech na Ještědu a ve Vesci více než dvě miliardy korun.
O KAUZE LIBEREC 2009 ČTĚTE ZDE
Účetnictví kolem šampionátu stále prověřuje Antimonopolní úřad, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu už dokonce v souvislosti s údajnými chybami při přípravě akce podalo trestní oznámení na neznámého pachatele.
Foto: archiv, Karel Šanda a Robert Sedmík