Liberec nezaplatí dluhy, které zbyly po organizátorech mistrovství světa v klasickém lyžování vedených Kateřinou Neumannovou. Primátor Jiří Kittner nicméně znovu připustil zodpovědnost pořadatelského města s tím, že na umoření dluhu by se měl ve větší míře podílet stát.
Kittner to řekl on-line deníku TÝDEN.CZ po pondělní schůzce se zástupcem věřitelů Vojtěchem Hlaváčkem. Ten inicioval setkání s primátorem Liberce, aby se dozvěděl, o čem Kittner jednal minulý týden s ministrem školství Josefem Dobešem. S ním se totiž Hlaváčkovi ještě přes opakované žádosti sejít nepodařilo.
"Řekl jsem panu Hlaváčkovi, že není v možnostech města zaplatit 80 milionů, jak si to představuje vláda. O nějakou částku zastupitele požádám, ale nevím, kolik nakonec schválí," uvedl Kittner.
Dobeš minulý týden prohlásil, že stát věřitelům vrátí pouze 20 milionů na DPH za nevyplacené faktury a jinak se už v otázce zadluženého šampionátu nehodlá angažovat. To je však podle Kittnera i Hlaváčka velmi problematické. Dvacet milionů prý situaci věřitelů vůbec neřeší, dluh činí 108 milionů korun. Vracet DPH navíc podle zákona ani nejde. "Technologie vrácení této částky je nám neznámá," řekl Hlaváček.
Liberec nechce platit víc než stát
Na výši a způsob vyplacení státního příspěvku věřitelům čeká i Kittner, který chce následně požádat o dotaci liberecké zastupitele. O jakou částku zažádá, Kittner odmítl sdělit s tím, že se ji nejdřív dozví radnice. Ale v principu jde podle všeho o to, že Liberec nehodlá za dluhy platit víc než stát.
"Mistrovství pořádala především Česká republika, a ne jenom Kittner nebo Liberec. Pan Topolánek se za něj několikrát slovně zaručil i před prezidentem Mezinárodní lyžařské federace Jörgem Capolem," připomněl liberecký primátor slova bývalého předsedy vlády.
Podle Hlaváčka už by se dalo jednat v případě, že by vláda přihodila dvojnásobek a stejnou částku by pak přidal i Liberec. "Kdyby vláda přispěla na dluhy aspoň 40 miliony a podobnou sumu by pak případně schválilo i liberecké zastupitelstvo, už by tu byl nějaký prostor k jednání," řekl Hlaváček. Podle něj by dotace ze strany Liberce mohla technicky proběhnou třeba tak, že město od věřitelů pohledávky odkoupí.
Trpělivost končí, lyžaře čeká žaloba
Nejprve je podle něj ale potřeba začít jednat o takových cifrách, které věřitele zachrání od druhotné platební neschopnosti, či dokonce od úpadku. "Těch 20 milionů je jako plivnutí do jezera," zopakoval Hlaváček s tím, že rozladěnost věřitelů, které zastupuje, rychle narůstá.
"Tahle hra na schovávanou musí přestat. Je potřeba si sednout nad konkrétními čísly a dospět k nějakému řešení," uvedl Hlaváček, kterému dlouhodobě vadí nejvíce postoj Svazu lyžařů ČR, který se od dluhů distancuje a s věřiteli odmítá jednat. "Bezpochyby je budeme žalovat."
Jednání svazu vadí i Kittnerovi. "Pokračují v tom, že dělají, jako kdyby tu snad žádné mistrovství nebylo. Ale stáli na začátku myšlenky šampionát pořádat. Oni se pak smluvně zavázali FIS ustanovit organizační výbor, po kterém pak dluhy zůstaly," připomněl Liberecký primátor, který zopakoval, že za dluhy je zodpovědná šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová a její tým.