Primátor: Šampionát <span>ohrožují spory,</span> řítíme se do průšvihu

Sport
21. 2. 2008 17:00
Liberecký primátor Jiří Kittner a Kateřina Neumannová.
Liberecký primátor Jiří Kittner a Kateřina Neumannová.

Liberecký primátor Jiří Kittner a Kateřina Neumannová.Přípravu lyžařského šampionátu 2009 v Liberci ohrožují vyhrocené spory mezi skupinou bývalého prezidenta organizačního výboru Romana Kumpošta a týmem současné prezidentky Kateřiny Neumannové. Tvrdí to primátor Liberce Jiří Kittner v rozhovoru pro agenturu ČTK.

ČTĚTE TAKÉ: Neumannová a spol. měli potíže při placení za ubytování sportovců

"Je především na funkcionářích Svazu lyžařů ČR, aby komplikovanou situaci vyřešili. Mám ale zatím dojem, jako by si ani neuvědomovali, do jak obrovského průšvihu se české lyžování kvůli problémům s přípravou šampionátu řítí," prohlásil primátor Kittner.

VŠE O KAUZE LIBEREC 2009 ČTĚTE ZDE

Na šampionát chybí přes 100 milionů korun

Na přípravu šampionátu v Liberci chybí ještě 100 až 150 milionů korun. "Jde o peníze na ubytování, stravování a dopravu účastníků a na další věci spojené s průběhem šampionátu," řekl liberecký primátor Jiří Kittner.

"Zatím není jisté, kde se podaří 100 až 150 milionů získat. Nevíme například, jaké příjmy budou z prodeje marketingových práv nebo od sponzorů," uvedl Kittner.

 

Mistrovství světa podporuje zatím jediná velká česká firma. Stavby silnic a železnic poskytly pořadatelům okolo 50 milionů korun.

Výstavba sportovišť ve Vesci a na Ještědu bude navíc dražší, než se předpokládalo. Například ve Vesci se musí na některých úsecích běžeckých tratí vybudovat systém na odvádění dešťové vody a vody z tajícího sněhu. "Náklady dokončení sportovišť stoupnou oproti původnímu rozpočtu nejvýše o padesát milionů korun. Pokud nedostaneme další státní dotace, zaplatíme práce z městského rozpočtu," konstatoval Kittner.

Vybudování skokanského areálu na Ještědu stálo zatím více než 600 milionů korun a běžecký areál ve Vesci vyšel bez nákupu pozemků zhruba na 300 milionů korun. Podle Kittnera potřebují pořadatelé na mistrovství světa okolo dvou miliard korun.


Stát uvolnil na mistrovství světa přes 1,1 miliardy korun. Město Liberec dalo na MS 380 milionů korun a Liberecký kraj 150 milionů korun. Asi 400 až 450 milionů korun utratí pořadatelé během MS a těsně před ním a po něm. Musí je získat sami například prodejem marketingových práv, vstupenek nebo od sponzorů.

Nedávné Světové poháry v běhu a v severské kombinaci na Ještědu a ve Vesci poznamenala dlouhodobá obleva a chyby při výrobě technického sněhu. Neumannová a její tým se kvůli tomu dostali do konfliktu se Správou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, když bez povolení odváželi do Vesce přírodní sníh z druhé zóny chráněného území a hrozí jim pokuta až dva miliony korun.

"Kdyby lyžařský svaz nenašel cestu k urovnání sporů, přípravu akce by i nadále provázely problémy," konstatoval Kittner.

Bez šampionátu a bez olympiády?

Pokud by se mistrovství světa 2009 dokonce nekonalo, Kittner si nedokáže představit, jak by po krachu libereckého šampionátu chtěla Praha usilovat o letní olympijské hry. Po případném krachu šampionátu v Česku by Liberec i svaz museli vracet Mezinárodní lyžařské federaci získané dotace a přišly by o desítky milionů korun.

Kittner pracuje ve výkonném výboru mistrovství světa s Neumannovou, dvěma zástupci svazu lyžařů, náměstkem hejtmana Libereckého kraje a se zmocněncem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

"Úkolem města je vybudovat skokanský a běžecký areál a letos oba dokončíme. Pořádat závody ale neumíme, o to se musí postarat lidé z lyžařského hnutí. A nemůžeme jim ani dělat rozhodčí při jejich sporech - i když se právě kvůli nim při přípravě akce mrhalo a mrhá obrovským potenciálem odborníků. Manažeři z nového týmu Neumannové šli například při přípravě Světových pohárů cestami, o nichž Kumpoštovi manažeři dávno věděli, že jsou slepé," uvedl Kittner.

Primátor: Vědět co vím teď, už bych do toho nešel

Odchod Kumpošta z funkce prezidenta a zvolení Neumannové si na konci července loňského roku vynutilo ministerstvo školství, které odmítalo uvolnit další dotace na výstavbu sportovišť, pokud výkonný výbor mistrovství světa Kumpošta neodvolá. Kittner tehdy hlasoval pro Kumpoštovo odvolání.

"Kdybychom Kumpošta neodvolali, výstavba areálů by se opozdila a letošní Světové poháry by vůbec nebyly. Dodnes se nikdo nedozvěděl, proč se bývalá ministryně Dana Kuchtová postavila proti Kumpoštovi tak ostře," podotkl Kittner.

Sám by navzdory červencovému hlasování Kumpošta rád viděl mezi klíčovými osobnostmi organizačního výboru šampionátu - především kvůli jeho prestižnímu postavení ve FIS a zkušenostem z pořádání Světových pohárů.

"Každý rok se ale prezident organizačního výboru měnit nedá a cesta k domluvě mezi skupinami Neumannové a Kumpošta zatím není. Kdybych před osmi lety tušil, co se stane před začátkem MS, nikdy bych do kandidatury nešel," prohlásil primátor.

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ