Neuvěřitelná slovenská jízda korunovaná stříbrnými oslavami, které pohltily celou zemi pod Tatrami. Snaha pokořit divácký rekord, jež skončila tristním pohledem na poloprázdná hlediště. Nebo český veterán Petr Nedvěd, který ve čtyřiceti letech získal svou první medaili ze světového šampionátu. Připomeňte si s on-line deníkem TÝDEN.CZ klíčové okamžiky v neděli skončeného turnaje.
Světový šampionát ve Finsku a Švédsku už sice bloudí krajinami minulosti, ale do hokejové kroniky vtiskl nezapomenutelné kapitoly. Krásné hokejové zážitky, chvíle smutku, radosti, zklamání. I okamžiky, na které by organizátoři nejraději okamžitě zapomněli. On-line deník TÝDEN.CZ pro vás připravil přehled těch NEJzajímavějších momentů.
NEJvětší překvapení - SLOVENSKO. Po fiasku na loňském šampionátu v Bratislavě se toho od slovenské reprezentace příliš nečekalo. Jenže trenér Vladimír Vůjtek, který tým převzal po excentrickém Kanaďanovi Glenu Hanlonovi, dokázal malý hokejový zázrak. Celek ze země pod Tatrami naučil český kouč bránit, zapracoval na jeho psychice. A neskutečnou slovenskou jízdu, jejíž sílu poznali v semifinále i Češi, zastavilo až v boji o zlato Rusko.
NEJvětší trapas - VRAH BREIVIK NA HOKEJI. Pořadatelům se během šampionátu povedly slušné přešlapy, jeden z nich byl opravdu fatální. Na obřím plakátu upevněném na helsinské Hartwall Aréně se mezi hráči finského týmu objevil i obličej norského masového vraha Anderse Breivika. Agentuře, která nahrazovala tváře reprezentantů obličeji fanoušků, podobiznu šíleného střelce z ostrova Utøya někdo poslal a ta ji nevědomky nechala otisknout. Nepříjemný skandál se stal hned v úvodu turnaje.
NEJvětší přehmat - PŘEDRAŽENÉ VSTUPENKY. Finsko a Švédsko chtěly společnými silami pokořit divácký rekord, který od roku 2004 drží šampionát v Česku. Do arén v Praze a Ostravě tehdy zamířilo celkem 552 tisíc fanoušků. Skandinávská realita byla však hodně bledá. Vysoké ceny vstupenek diváky odradily, nouzové snížení cen už situaci nezachránilo. Vyprodáno nebylo ani na zápasy domácích týmů, ostatní utkání pak často svou atmosférou připomínala spíše tréninky před prázdným hledištěm.
NEJvětší hvězda - JEVGENIJ MALKIN. Ruský snajpr dovedl svůj tým senzačním výkonem ke zlatu. Švédsku i Finsku nastřílel hattrick, v 10 zápasech nasbíral 19 bodů za 11 gólů a osm asistencí. Svůj individuální výkon dokázal obětovat týmové hře, proti vůli trenéra Biljaletdinova nepřetahoval svůj pobyt na ledě. Direktoriát turnaje jej vyhlásil nejužitečnějším hráčem.
NEJvětší zklamání - FINSKO A ŠVÉDSKO. Domácí týmy chtěly před svými fanoušky oslnit, užívat si medailové radosti. Jejich plány však hranice reality nepřekročily. Zámořskými hvězdami nabité Švédsko vypadlo nečekaně v semifinále s Českem a tým trenéra Aloise Hadamczika obral i Finy, kteří se snažili vybojovat alespoň bronzovou útěchu.
NEJstarší nováček - PETR NEDVĚD. Na své první mistrovství světa čekal forvard Petr Nedvěd do čtyřiceti let. A turnaj si tenhle nezdolný veterán také parádně užil. Když vstřelil gól v utkání s Lotyšskem, stal se nejstarším českým střelcem v historii MS. Bronzové medaile si pak Nedvěd užíval, jako kdyby s kamarády vyhrál zlato.
NEJvětší otazník - BUDOUCNOST. Prosazovat i v budoucnu stávající model dvou pořadatelských zemí? Nepokusit se změnit nynější herní systém, který počítá s 16 účastníky a pro nejlepší týmy turnaje představuje obrovskou zápasovou zátěž? Neodhodlat se konečně k dlouho diskutovanému kroku a šampionát zatraktivnit třeba tím, že se nebude konat každý rok? Hokejoví bossové už naznačili, že otázek na přemýšlení je po letošním turnaji spousta. Dojde na mezinárodní scéně skutečně ke změnám?