Historické okénko
Krach, přelepená hvězda a Nagano aneb Nejslavnější zápasy se sbornou
18.05.2017 06:18 Původní zpráva
Sborná, Sovětský svaz neboli Rusko. Zápasy s tímto tradičním soupeřem patří historicky mezi nejvypjatější a nejemotivnější. Tým trenéra Znarokse i letos stojí v cestě české reprezentace a čtvrtfinálový zápas rozhodne o úspěchu či neúspěchu jedné ze zemí. Je ale Rusko oblíbeným, nebo neoblíbeným soupeřem? Připomeňte si nejznámější zápasy těchto dvou nejúspěšnějších zemí hokejové historie.
Zimní olympijské hry v Grenoblu 1968
Dva zápasy chyběly československým hokejistům k zisku prvních zlatých olympijských medailí. I přes prohru s Kanadou byl boj o nejcennější kov stále reálný. V předposledním zápase přišel souboj s největšími favority turnaje ze Sovětského svazu. Už ve 28. vteřině dali Sověti první gól a zdálo se, že vše dopadne podle předpokladů.
Tři góly v závěru první třetiny ale vše změnily. Českoslovenští hokejisté se poté ujali vedení 5:3 a Majorovův gól dvě minuty před koncem nic nezměnil. Vítězství o gól znamenalo průběžné první místo ve skupině a zbývalo udělat poslední krok. Švédi ale vystavili Československu stopku remízou 2:2. Na zlato chyběl jeden jediný bod.
V srpnu Československo obsadily sovětské tanky a zápasy se sbornou navždy dostaly nový náboj.
15. února 1968 - Grenoble ČSSR- SSSR 5:4 |
Přelepená hvězda
Březen 1969 přinesl hned dvě vítězství nad Sovětským svazem během jednoho týdne. Lidé v Československu brali tyto vítězství jako pomstu za okupaci ze srpna 1968, vyšli do ulic a bouřlivě oslavovali. Co vše ale těmto oslavám předcházelo?
Švédští pořadatelé si byli vědomi velkou rivalitou způsobenou politickou situací, a tak si přáli, aby se tyto zápasy odehrály bez diváků. Těch, co přijeli z ČSSR, i těch, kteří do Švédska emigrovali. Neuspěli však a v hledišti se mohly objevit transparenty jako "V srpnu vy - dneska my!" nebo "Dnes vám nepomůžou ani tanky!". První zápas vyhráli českoslovenští hokejisté 2:0, ty nejdůležitější věci ale měly ještě přijít.
Před druhým zápasem se v hlavě Jaroslava Jiříka zrodil ďábelský nápad. "Když jsem chodil do školy, lev měl vždy korunku," prohlásil v kabině. "Tak nevím, proč tam teď mám mít hvězdu," řekl a přelepil ji černou páskou. Následovali ho další čtyři hráči a malá vzpoura vůči systému byla na světě. I s přelepenou hvězdou nad hlavou dvouocasého lva vyhráli druhý zápas 4:3 a celkový bronz je nakonec ani nemrzel. Tyto dva pátky totiž stály za to.
Ostudný debakl
Asi nejhorší prohra v dějinách vzájemných soubojů. Tak by se dal nazvat zápas z mistrovství světa roku 1979. Českoslovenští hokejisté sice brali na šampionátu stříbro, ale na prohru 1:11 hráči i fanoušci asi těžko zapomenou. I když měl Sovětský svaz touto dobou asi nejsuverénnější kádr v historii hokeje, prohra o deset gólů byla pro tým Karla Guta krutá. Michajlovovi čelily na ledě takové hvězdy jako Ivan Hlinka, František Kaberle nebo Jaroslav Pouzar, debakl ale dokázat neodvrátily.
ČSSR- SSSR 1:11 Branky: 24:59 Chalupa (Nový) - 6:26 A. Golikov (Makarov, V. Golikov), 9:51 Makarov (A. Golikov), 15:31 Balderis (Babinov, Vasiljev), 15:50 Biljaletdinov (V. Golikov, A. Golikov), 21:30 Žluktov, 24:28 Babinov (Michajlov, Charlamov), 30:55 Kapustin (Balderis), 35:35 Makarov (Vasiljev), 37:21 Lebeděv (Skvorcov, Biljaletdinov), 43:19 Makarov (A. Golikov, V. Golikov), 49:51 Petrov (Michajlov, Charlamov). |
Druhý krach Ruska za sebou
Psal se rok 1995 a tým České republiky se s Ruskem potkal už ve čtvrtfinále. Bylo jasné, že jeden z největších favoritů turnaje skončí dříve, než se čekalo. Rusové byli v základní skupině suverénní. Všech pět zápasů s přehledem vyhráli a vypadalo to, že po vypadnutí ve čtvrtfinále z minulého šampionátu si dojdou pro medaili.
V téhle fázi ale sborná narazila na Čechy, kteří v základní skupině dokázali porazit pouze Francii. Na ruský tým se ale zvládli připravit na výbornou. Skvěle chytající Petr Bříza nedal ruským střelcům šanci a díky gólům Kučery a Vejvody se mohli Češi porvat o medaile. V semifinále se ale role obrátily a žádný ze střelců nedokázal prostřelit finského brankáře. Prohra 1:4 v boji o bronz s Kanadou byla hořkým koncem turnaje.
ČR- Rusko 2:0 Branky: 8:48 Kučera (Meluzín), 45:51 Vejvoda. |
Bitvou prořídlá sestava
Když se řekne mistrovství světa v roce 1997, většině fanoušků se vybaví nejdrsnější bitka české reprezentace všech dob. Češi porazili Kanadu 5:3, ale té se podařilo v závěru utkání vyvolat tak velkou šarvátku, že čtyři nejdůležitější hráči národního týmu museli jeden zápas vynechat kvůli trestům. Prohra 1:0 se Švédy tak posunula Hlinkův výběr do boje o bronz.
Plná sestava Čechů v něm vyzvala Rusko. Souboj o bronz nabídl vyrovnaný zápas až do posledních minut. Až minutu a 50 vteřin před závěrečnou sirénou rozhodl o vítězství Jiří Dopita, který protrhl střeleckou smůlu, jež ho provázela celý šampionát.
ČR- Rusko 4:3 Branky: 10:24 Vlach (Kroupa), 12:21 Vůjtek (M. Procházka, Kroupa), 26:45 M. Procházka (Vůjtek, Patera), 58:10 Dopita (Reichel) - 15. Koroljuk (Krasotkin), 40:58 Jašin (Bucajev), 48:49 Prokopjev (Barkov, Fokin). |
Nezapomenutelné Nagano
Rok 1998 a zlomový bod českého hokeje. V japonském Naganu dokázali čeští hokejisté poprvé ovládnout olympijský turnaj a zapsat se tak do historie. Rusko dokonce stálo týmu kolem kapitána Vladimíra Růžičky v cestě dvakrát. V základní části nestačili Češi na sbornou a podlehli ji těsně 1:2, když dokázali Rusové otočit vývoj utkání během deseti vteřin.
Finále bylo ještě vyrovnanější a jediný gól zápasu vstřelil v čase 48:08 obránce Petr Svoboda. Čeští hokejisté otevřeli zlatou bránu olympijského turnaje a začali tradici s oslavováním titulu na Staroměstském náměstí.
První krok ke zlatému hattricku
Tři výhry a skóre 23:5. Čeští hokejisté vstoupili do šampionátu v roce 1999 skvěle. Ve čtvrtfinálové skupině ale přišel zápas s Ruskem a sebevědomí Čechů šlo rychle dolu. Po 70 vteřinách hry otevřel skóre Vlasák, ale nikdo jiný se do listiny střelců na české straně nezapsal. Od té doby byli na hřišti pouze Rusové. Prohra 6:1 byla zasloužená. Překvapivě také motivující. Češi od té doby pouze vyhrávali a titulem udělali první krok k zisku zlatého hattricku.
ČR- Rusko 1:6 7. května 1999- Oslo |
Zeď jménem Vokoun
Rok 2003 a překvapivý neúspěch. Jediná ztráta bodů přišla v osmifinálové skupině se Slovenskem po remíze 3:3. Češi šli do čtvrtfinále z druhého místa proti Rusku, které padlo s Kanadou a Švédskem. První vyřazovací boj byl překvapivě jednoznačný. Tomáš Vokoun vynuloval všechny ruské střelce a Češi hladce postoupili do semifinále. Na medaile to ale nestačilo. Do bojů o bronz poslal Čechy výběr Kanady výpraskem 8:4. Smutek vygradoval v posledním zápase turnaje. Zde byli nad síly české reprezentace Slováci, kteří tak slavili překvapivé medaile.
ČR- Rusko 3:0 7. května 2003- Turku Branky:16:26 Hlaváč (Hejduk, Modrý), 29:01 Hejduk (T. Kaberle), 36:28 J. Hlinka (Špaček, Kadlec). |
Ošemetné prodloužení
Další čtvrtfinálové klání potkalo výběr České republiky a Ruska v roce 2006. Zápas byl vyrovnaný až do samotného konce. Rusové vyrovnali dokonce až v čase 58:55. V prodloužení ale přišel čas za Vítkovice hrajícího Zbyňka Irgla. Po vyhraném buly se ocitl sám před Sokolovem, kterého "vymíchal" a zasunul do prázdné branky. Kromě toho, že se jednalo o jeden z nejdůležitějších gólů jeho kariéry, dostal se tento moment i do ankety o nejdůležitější gól v historii českého hokeje.
ČR- Rusko 4:3 18. května 2006 - Riga |
Čas odplaty
O rok později bylo vše jinak. Čtvrtfinále českému výběru vůbec nevyšlo podle představ a turnaj tak pro něj skončil před branou úspěchu. Češi postoupili do vyřazovacích bojů z posledního možného místa osmifinálové skupiny a prohry s Německem, Kanadou i Slovenskem se tak staly osudnými. Prohra 0:4 byla více než zasloužená.
ČR- Rusko 0:4 Branky: 6:48 Markov (Malkin, Frolov), 40:23 Malkin (Kovalčuk), 51:24 Radulov (Grebeškov), 54:46 Malkin |
Překvapivé zlato
V roce 2010 všichni český tým předurčili k neúspěchu. Jednu omluvenku střídala druhá, a Vladimír Růžička si tak musel vystačit s těmi nejodvážnějšími. Absence hvězd ale tým stmelila a dovedla k neuvěřitelným výkonům. I přes prohry s Norskem a Švýcarskem se český tým dostal do vyřazovacích bojů, kde své překvapení dovedl do konce. Finsko a Švédsko porazil národní tým až v samostatných nájezdech a ve finále vyzval Rusko plné hvězd. Ani Malkin, Ovečkin nebo Kovalčuk nedokázali zastavit český tým, a ten tak bral jedny z nejpřekvapivějších zlatých medailí.
ČR- Rusko 2:1 Branky: 0:20 Klepiš (Jágr), 38:13 Rolinek (Rachůnek)- 59:25 Dacjuk (Kovalčuk) |
Zlo jménem Arťuchin
V roce 2011 se výběry Ruska a Česka potkaly hned dvakrát. V osmifinálové skupině přetlačil Hadamczikův výběr sbornou 3:2, ale přišel o dva klíčové hráče. Arťuchin nejdříve sestřelil Karla Rachůnka, kterému spadla helma a rozbil si hlavu, a poté zranil i Milana Michálka, pro kterého to byl poslední zápas na šampionátu.
V zápase o bronz se vše obrátilo. Vše kromě výsledku. Mimo to, že čeští hráči přehráli Rusko 7:4, nabídl tento zápas i jedno osobní vítězství. Karel Rachůnek si počkal na Arťuchina a čistým hitem s ním vysklil plexisklo.
Čtvrtfinálový zápas s Ruskem začíná v 16.15.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.