Čtvrtfinálový soupeř
Mladík v bráně a nejlepší útok. V čem tkví ruská síla?
17.05.2017 13:00 Původní zpráva
Tradiční soupeř, kvůli historickým událostem pro mnohé stále nenáviděný rival. V cestě českého týmu za bojem o medaile stojí ve čtvrtfinále silné Rusko. Ve stejné fázi turnaje se oba týmy naposledy potkaly na šampionátu v Moskvě v roce 2007. Před deseti lety nabitý domácí výběr Česko přehrál a vyhrál 4:0. A i letos Rusové vypadají velmi dobře připravení, byť závěrečná prohra s USA byla možná trochu překvapivá. Kdo patří mezi největší hvězdy ruské reprezentace?
V kádru letos chybějí tradiční opory z minulých let. Ovečkin, Malkin, Kovalčuk, Dacjuk - všichni tihle borci v nominaci z nejrůznějších důvodů nejsou. I přesto ale Rusové mají velkou sílu. Sedm hráčů ze zámořské NHL, zbytek pak z domácí ruské ligy. Protřelí hokejisté, které se povedlo velmi dobře skloubit s dravým mládím.
Omlazení je patrné především při pohledu do brankoviště. Andrej Vasilevskij - 22 let, Ilja Sorokin - 21 let, Igor Šesťorkin - 21 let. Takhle mladé trio Rusové na mistrovství nikdy neměli. Ale nedá se říct, že by gólmanům chyběly zkušenosti. Jedničkou je Vasilevskij, který jinak obléká dres Tampy Bay. Na kontě už má titul mistra světa z roku 2014 a letos si poprvé užívá roli nejdůležitějšího muže defenzivy sborné.
Úspěšnost zákroků přes 93 procent, to je statistika, která mluví sama za sebe. Pro české střelce bude velmi obtížné na něj ve čtvrtek vyzrát. A činit se budou muset i obránci národního týmu, protože ruská produktivita nahání hrůzu. Deset gólů Italům, po šesti Slovákům a Němcům, pět branek inkasovali Lotyši. V sedmi zápasech na turnaji dohromady pětatřicet gólů, žádný jiný tým jich nedal víc.
Září především pětadvacetiletý útočník Chicaga Artěmij Panarin. Zatím naskočil do šesti zápasů ve skupině, dal tři góly a na deset (!) jich přihrál. Průměr přes dva body na zápas, skutečně působivá bilance. Zdatně mu navíc sekundují parťáci Šipačov s Kučerovem, kteří už také překročili desetibodovou hranici.
Sestřih ruské kanonády do sítě Itálie:
Zkušený trenér Oleg Znarok zatím podobně jako šéf české lavičky Josef Jandač složení jednotlivých útoků pravidelně mění. Ale nebojí se největší hvězdy nasadit třeba až ve třetí řadě. Právě v ní poslední zápasy odehráli Panarin s Kučerovem. Kapitán Mozjakin šampionát začínal dokonce až ve čtvrté lajně. A proti Američanům v ní hrál i Jevgenij Kuznětsov, který narychlo přispěchal do Kolína po vyřazení Washingtonu z play-off.
Znarok při tvorbě sestavy zkrátka nelpí na věku, tradici nebo pozici v klubu - svůj tým si skládá zcela po svém. A hráči mu v tomhle směru věří. Proto českou reprezentaci čeká v klíčové chvíli turnaje skutečně těžký úkol. V sezoně Jandačovi svěřenci proti Rusům neuspěli ani v jednom ze čtyř zápasů v rámci Euro Hockey Tour.
Ve čtvrtfinále mistrovství se oba týmy od roku 1993 střetly pětkrát, Češi uspěli třikrát. A příjemná je i vzpomínka na zahajovací zápas loňského šampionátu v Moskvě, v němž národní tým Rusko dokonale zaskočil a vyhrál 3:0. Pokud ale chce medaili z letošního MS, musí ve čtvrtek v Paříži prokázat velké zlepšení.
Výkon z posledního zápasu proti Švýcarsku byl mdlý, hře chyběly nápady i překvapivé momenty. A při vší úctě ke Švýcarům - Rusové jsou přece jen ještě o jednu úroveň kvality výš. Panarin a spol. mají ty nejvyšší ambice a zároveň velkou kvalitu. Dokáže je český tým svým odhodláním a týmovým pojetím zastavit?
Odpovědi hledejte ve čtvrtek v 16.15.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.