Plavkyni Natalii Du Toitovou dělila necelá minuta a půl od vysněné olympijské medaile, přesto čtyřiadvacetiletá Jihoafričanka slavila v Pekingu velké vítězství. Tím pro ni byl už samotný start na hrách vzhledem k tomu, že má amputovanou levou nohu pod kolenem.
Splnila si tím životní sen, i přes zdravotní handicap měla ale čtvrtá žena z letošního mistrovství světa vyšší ambice než jen šestnácté místo se ztrátou 82 sekund na vítěznou Rusku Larisu Ilčenkovou.
ČTĚTE TAKÉ: Nemocné Pechanové maraton nevyšel. Doplavala osmá
"Snažila jsem se ze všech sil, lépe to nešlo. S výsledkem nejsem příliš spokojená, chtěla jsem být do pětky. Ale v roce 2012 budu zpátky," řekla plavkyně, která přišla o nohu při motocyklové nehodě v roce 2001.
"Můj start tady není vzkaz jen postiženým lidem. Je pro všechny výzvou, aby tvrdě pracovali a snažili se plnit své sny," řekla sportovkyně, jíž se při zahajovacím ceremoniálu dostalo cti nést vlajku JAR.
"Prošla jsem si mnoha vzestupy i pády, ale během své cesty jsem zažila i mnoho dobrých věcí. Říkala jsem si, že to dokážu, pokud budu hodně pracovat. Všem říkám, aby bojovali o své sny a nikdy se nevzdávali", dodala.
Du Toitová nebyla prvním tělesně postiženým sportovcem, který se kdy zúčastnil olympijských her, a nebyla dokonce ani jedinou v Pekingu. Natalia Partyková, která se narodila s pravou rukou končící pod loktem, hrála v polském týmu stolních tenistek. Obě zůstanou v Pekingu i na paralympijské hry a jihoafrická plavkyně by ráda zopakovala úspěch z aténských her, kde získala pět zlatých medailí.
Žádný postižený sportovec ale nedokázal mezi zdravými kolegy zazářit víc než americký gymnasta George Eyser, který získal na olympijských hrách v roce 1904 v St. Louis i s dřevěnou nohou tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.
Foto: ČTK, Reuters