Olympionici mohou brát zakázané léky. Kvůli smogu
29.07.2008 11:15 Původní zpráva
Kritická situace s kvalitou ovzduší v Pekingu dohnala Mezinárodní olympijský výbor před startem her k ústupku: skupině sportovců bylo povoleno užití léků, které zmírní předpokládané dýchací potíže. Medikamenty však mohou obsahovat látky uvedené na seznamu zakázaných.
FOTOGALERIE: ZDE
V české výpravě je takových sportovců zhruba dvacet. „Jejich jména neprozradím, jde o soukromou záležitost těch lidí. Obecně však lze říct, že jde o jedince, kteří jsou náchylní k problémům s dýcháním, třeba se sklony k dušnosti či astmatiky," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ šéflékař české výpravy v Pekingu Jaroslav Větvička.
ČTĚTE TAKÉ: Plavec riskuje život. Místo léčby rakoviny jede do Pekingu
Každý z českých sportovců, který o to preventivně požádal, prošel před olympiádou vyšetřením. „A pokud výsledky naznačily riziko vzniku dýchacích potíží, bylo zažádáno o takzvanou terapeutickou výjimku. Pokud ji lékařská komise organizačního výboru olympiády schválila, má sportovec glejt na to, že může užívat předepsané léky, a to i ty rizikové, které obsahují zakázané léky," vysvětluje šéf českého Antidopingového výboru Jaroslav Nekola.
O doping však podle expertů nejde. „To se přísně hlídá. Lék nesmí být zdrojem zvýšení výkonnosti. Například u astmatu se používá lék v aerosolové aplikaci. Avšak kdyby byl užit injekčně, už by o doping mohlo jít. Proto je v případě udělení terapeutické výjimky stanovena hranice, do které je látka v těle sportovce tolerována. Její překročení signalizuje, že ta tolerance byla zneužita," říká Nekola.
ČTĚTE TAKÉ: Olympiáda se bojí viagry. Kvůli dopingu
Obavy z možných problémů s dýcháním jsou na místě. Peking se necelé dva týdny před startem sportovní události roku potýká s kritickou situací kvality ovzduší. Město přikryla poklička smogu a prachu. Opatření, k nimž organizátoři sáhli - tedy například omezení dopravy či uzavření továren znečišťujících vzduch nad čínskou metropolí - zatím nezabírají.
ČTĚTE TAKÉ: Pekingský smog: Američané a Japonci chystají respirátory
Šéflékař: Číňané musí poručit větru |
"Dnes (úterý odpoledne čínského času) je hezky. Od moře fouká příjemný vánek a trochu tu špínu uklízí. Od našeho příjezdu do Pekingu je to vůbec nejhezčí den. Kdyby to tak vydrželo, odpadlo by hodně problémů," říká šéflékař olympioniků Větvička.
Američané či Australané chystají kvůli smogu nákupy dýchacích masek a respirátorů. Co vy? Respirátory máme taky, pro případ nouze jsme přivezli i potravinové doplňky, které pomohou odbourat problémy zaviněné smogem. No a s pomocí dobrovolníků trochu upravujeme klimatizaci, do jejích vývodů jsme nainstalovali filtry z tkaniny, které zachytí nečistoty ze vzduchu. Víte, všechno tady vypadá perfektně, architektura je opravdu skvostná, úprava okolí sportovišť bezchybná, ale třeba klimatizace je strašně jednoduchá. Bohužel není řešena nějak centrálně, jde o skoro primitivní mašinky. Vzduch se nemění, jen cirkuluje a asi si umíte představit, co člověk po dvou třech hodinách pobytu v takové místnosti cítí. Proto zvažujeme nákup čističek vzduchu.
Budou mít výhodu závodníci, jejichž disciplíny se uskuteční v hale? Nebo i tam zvenku pronikne smog? Uvedu příklad. Olympijský bazén, to je překrásná stavba, oči přecházejí. Ale smog je i tam. A prach také. Když stojíte na jednom konci stavby, druhá stěna se vám ztrácí v šedivém oblaku. Sedačky pokrývá prašný povlak, přitom to čety uklízečů pravidelně čistí. Jenže vždycky se to vrátí. Takže velký rozdíl mezi ovzduším v hale a venku nebude, smog je fakt všude. Bohužel.
Mohou diváci v takových podmínkách očekávat překonání světových rekordů? To je věštění z křišťálové koule. Špinavý vzduch závodníkům na výkonnosti nepřidá, bude to náročné. Ale když bude jako dnes, kdy jsou na obzoru dokonce vidět hory a skoro vidíme slunce, přijdou i ty rekordy. Číňani holt musí poručit větru (smích). |
Foto: AP, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.