Jak symbolické: v komunistické Číně plní americký plavec Michael Phelps svůj plán zatím na 110 procent. Na olympijských hrách v Pekingu už získal pět z naplánovaných osmi prvenství; těch 10 procent je za to, že každou ze zlatých medailí získal za výkon, jímž ustanovil či spoluustanovil nový světový rekord.
Třiadvacetiletý Phelps získal šest olympijských titulů už před čtyřmi lety na hrách v Aténách, letos je už za polovinou mise, na konci níž by rád překonal ziskem osmi zlatých medailí během jedněch her výkon krajana Marka Spitze z mnichovské olympiády v roce 1972. Ten byl navíc jedním ze čtyř devítinásobných olympijských šampionů, kteří před zahájením pekingských her vévodili historickému pořadí podle zisku cenných kovů.Phelpsovy "skromné" cíle v Pekingu |
Je to jednoduché. Americký plavec chce vyhrát úplně všechny závody, do nichž v Pekingu nastoupí. Už se tak stalo v pěti kláních; přitom mezi některými závody jsou třeba jen pětiminutové odstupy:
Co už Phelps vyhrál - 200 m volným způsobem - 400 m polohový závod - štafetu 4x200 m volným způsobem - 200 m motýlek
Co ho ještě čeká: 16. srpna, 4.07: 100 m motýlek 17. srpna, 4.55: 4x100 m pol. závod-štafeta |
Americký plavec má před sebou v Pekingu ještě tři disciplíny.
Dvojnásob historickým závodem byla úterní motýlkářská dvoustovka, v níž americký plavec získal jako první člověk v dějinách desátou zlatou olympijskou medaili. Jen o několik minut později byl třiadvacetiletý fenomén prvním členem vítězné štafety na 4x200 metrů volný způsob.
Lepší čas znemožnily brýle plné vody
V individuálním závodu Phelps dosáhl času 1:52,03 minuty a vlastní maximum z loňského mistrovství světa vylepšil o šest setin sekundy. Po závodě se nechal slyšet, že výkon mohl být ještě mnohem lepší.
"Chtěl jsem plavat 1:51 nebo lépe, ale nic jsem neviděl. Měl jsem brýle plné vody, začalo mi tam během závodu zatékat," líčil Phelps. "Neviděl jsem vůbec stěnu, ale za těchto podmínek to není tak špatné, uznávám," dodal s nádechem ironie po závodě, ve kterém se za ním stříbrný Lászlo Czeh z Maďarska vyvezl k evropskému rekordu 1:52,70.
Fantastickou formu pak Phelps potvrdil v kraulařské štafetě, kterou hned na prvním úseku nasměroval k překonání milníku v podobě sedmiminutové hranice. Ryan Lochte, Rickey Berens a Peter Vanderkaay vypracovaný náskok s přehledem udrželi a Američané časem 6:58,56 ubrali z předchozího maxima téměř pět sekund. Ze stříbra a evropského rekordu 7:03,70 se radovali Rusové.
"Pořád mi v nádrži ještě něco zbylo"
Phelps už v Pekingu získal ve světových rekordech tituly na dlouhé polohovce, ve štafetě na 4x100 metrů kraul a volné dvoustovce. Před sebou má ještě starty na krátké polohovce, motýlkářské stovce a polohové štafetě, pokud ani v nich neprohraje, překoná Spitzův rekord.
"Pořád mi ještě v nádrži něco zbylo. Zbývají tři závody, tak je dobré vědět, když tam ještě něco mám," glosoval Phleps.
Rekordy tvoří i ženy. Ve středu hned dva
Na kraulařské dvoustovce už podruhé během her změnila tabulky Italka Federica Pellegriniová. Olympijské zlato získala v čase 1:54,82 minuty, kterým ubrala 63 setin ze svého pondělního výkonu z rozplaveb.
Rekord padl i ve třetím středečním plaveckém finále: v polohovém závodě na 200 metrů se o něj postarala časem 2:08,45 minuty Australanka Stephanie Riceová, jež v Pekingu vyhrála v nejlepším čase historie i nedělní závod na dvojnásobné trati.
Další dva rekordy padly v průběhu semifinálových závodů na sprinterské stovce. Nejprve se do čela pořadí vrátil francouzský svalovec Alain Bernard, který z pondělního času Eamona Sullivana ubral čtyři setiny na 47,20. Vzápětí ale australský plavec kontroval a na pouhých pět setin se přiblížil nové magické hranici 47 sekund. V Pekingu Sullivan připravil Bernarda o rekord ve finále kraulařské štafety.
Foto: AP