Začíná pekingské šílenství. Olympiáda, která nemá obdoby. Česká výprava na ní může získat až deset medailí, tipuje šéf české výpravy František Dvořák. To ano, ale získá jich „jen" osm, domnívá se sportovní rubrika on-line deníku TÝDEN.CZ.
Na nejvyšším stupínku by se mohli objevit oštěpařka Barbora Špotáková a skifař Ondřej Synek, naopak další zlatá naděje Roman Šebrle skončí třetí.
On-line deník TÝDEN.CZ se pokusil odhadnout, jak bude vypadat seznam českých medailistů na konci letní olympiády v Pekingu. Sbírka cenných kovů se podle našeho mínění rozloží do poměru 2 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové.
KDO Z ČECHŮ ZÍSKÁ ZLATO:
Barbora Špotáková, hod oštěpem. Proč? Má jedinečnou formu, je největší favoritkou olympijského oštěpu. „Do Pekingu jedu zlepšit své osobní maximum, přehodit 70 metrů. To by mělo ke zlatu stačit," říká oštěpařka, která září sebevědomím. „Vím, že jsem favoritkou, a chci to potvrdit." A v Pekingu jí to vyjde. Přehodí 70 metrů, za sebou nechá i německé rivalky Obergfellövou a Neriusovou.
ČTĚTE TAKÉ: Hity olympiády: beznohá plavkyně, "šílený" Phelps
Ondřej Synek, skif. Proč? V dlouhodobém Světovém poháru kraluje, ale v krátkodobých soutěžích se na první místo zatím nedostal. Na letošním mnichovském mistrovství světa skončil druhý, jeho věčným a zatím neporaženým soupeřem je novozélandský šampión Mahe Drysdale. Jenže Synek má životní formu, v Pekingu přijde definitivní „střídání stráží". Bude zlatý.
KDO Z ČECHŮ ZÍSKÁ STŘÍBRO:
Michal Prokop, bikros. Možná ho ještě neznáte, ale poznáte. Český biker je zatím nenápadný, ale také on načasoval formu na Peking ideálně. Dvojnásobný mistr světa ve fourcrossu si chce olympiádu hlavně užít, ale patří mezi favority. „Bicross je na olympiádě poprvé, doufám, že se hlavně všichni pobavíme. Vyhrát může dvacet kluků, konkurence je obrovská." Pohodový sympaťák, který si s ničím neláme hlavu, skončí druhý.
Kateřina Emmons, střelba. Křehká dívenka, co umí střílet ze vzduchové pušky jako málokdo, bude obhajovat bronzovou medaili z Athén. „Hodně jsem se zlepšila, hlavně po kondiční stránce," říká Emmons, dříve Kůrková. Dlouho a pilně trénovala, teď se jí dřina vrátí. Mistryně světa z roku 2002 a dvojnásobná evropská šampionka bude v Pekingu ještě o příčku lepší než při řecké olympiádě.
Miroslava Knapková, skif. Je na tom podobně jako kolega skifař Ondřej Synek. Ve startovním poli má v podstatě jedinou velkou (a zatím neporazitelnou) soupeřku - běloruskou hvězdu Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou. Ve všech letošních mezinárodních startech skončila Knapková druhá, právě za Karstenovou. Bude to tak i na olympiádě, Běloruska má fenomenální formu.
KDO Z ČECHŮ ZÍSKÁ BRONZ:
Roman Šebrle, desetiboj. Hodně fanoušků jej opět vidí na nejvyšším stupínku, tak jako v Athénách, ale bronz bude pro Šebrleho nakonec úspěchem. Na Peking není ideálně připravený, navíc je možné, že zdravotní problémy bude mít i při závodě. Bronz získá po boji. S přehledem vyhraje Američan Bryan Clay, který zlatou medailí definitivně uzme Šebrlemu desetibojařskou korunu.
David Svoboda, moderní pětiboj. Úřadující vicemistr světa, třiadvacetiletý olympijský premiant, je sebevědomý. „Všichni ode mě čekají medaili. Když to půjde dobře, může být i zlatá," říká bez frázovitých okolků. V juniorech byl nejlepší na světě, mezi seniory se mu rovněž daří. „Řekněme, že patřím mezi šest sedm kandidátů na medaile." Jeho „kandidatura" bude úspěšná - bronzová.
Štěpánka Hilgertová, vodní slalom. Je jí čtyřicet, ale jezdí jako by jí bylo o dvacet míň. Na své čtvrté olympiádě patří mezi okruh favoritek. Jenže pekingský kanál je pověstný „těžkou vodou", Hilgertová zase tím, že takovou moc nemusí, umí spíš na technických kanálech. Kdyby jí trať sedla, mohla by být zlatá. Jenže síly budou veteránce nakonec stačit „jen" na bronz.
Není to z neúcty, ale mezi ostatními členy české výpravy žádné medailové kandidáty nevidíme, konkurence je prostě lepší. Rádi se však necháme překvapit.
Foto: ČTK, Robert Sedmík