Měla to být poklidná volba vedení českých olympioniků. Poděkování odstupujícím členům a potvrzení Milana Jiráska v čele českého olympismu. Diskuze před volbou ale ukázala, že o jednotnosti delegátů nemůže být vůbec řeč.
První ostrá slova přineslo vystoupení šéfa českého tenisového svazu a bývalého náměstka ministra financí Ivo Kaderky. Ten se řádně opřel do bývalého předsedy Českého svazu ledního hokeje Vratislava Kulhánka. „Někde jsem si přečetl, že tento pán chtěl dokonce kandidovat na předsedu Českého olympijského výboru. Přitom za čtyřletou činnost v čele hokeje skončil jeho svaz ve čtyřicetimilionové ztrátě," řekl směrem k delegátům Kaderka. „A co udělal za čtyři roky ve výkonném výboru ČOV? Vůbec nic."
Tenisového bosse navíc rozčílil i fakt, že se Český olympijský výbor nezastal málem odvolaného ministra financí. „Ten pán nám zařídil tři sta milionů jako náhradu za daňové odvody Sazky. Kdo z vás zavolal premiérovi a podpořil pana Kalouska ve funkci? Já to udělal."
ČTĚTE TAKÉ: Jirásek byl počtvrté zvolen šéfem olympioniků
Jsme tu jen kvůli penězům
Delegáti se sešli, aby kromě nejvyššího výkonného výboru zvolili i nejvyšší vedení ČOV. Více kandidátů však usiluje pouze o post místopředsedy pro ekonomiku. Na ostatní funkce kandiduje vždy jeden funkcionář. „To jsme tu fakt jen kvůli penězům?" tázal se zástupce šermířů František Janda. „Měli bychom více diskutovat i o olympismu jako takovém."
A téma se skutečně změnilo. Peníze vystřídal zatím neúspěšný boj Prahy o pořádání olympijských her. „To, jak dopadla olympijská Praha, je fiasko. Proč tu hodnotíme předchozí vedení jen v dobrém?" řekl zástupce boxerů Radim Masný. „Vedení dopředu vědělo, že to dobře nedopadne. Nikdo nás nepožádal, abychom za Prahu lobbovali ve světě."
To se ale nelíbilo místopředsedovi pro sport Jiřímu Zedníčkovi. „Praha rozhodně ostudu neudělala. Do druhého kola postoupila pouze města, která buď už pořádala nebo kandidují opakovaně. Rozhodující vliv je nepodpora české vlády," řekl.
Na podporu Prahy olympijské okamžitě přispěchal i pražský zastupitel Petr Hulínský z ČSSD, na plénu zastupující taekwondo: „Trvám na tom, že Praha rozhodně neudělala ostudu."
ČTĚTE TAKÉ: Královnou je Špotáková. Sportu dál vládnou ženy
Rozumí Liška sportu?
O další velké pozdvižení se za pár minut postaral šéf společnosti Sazka Aleš Hušák, jenž odmítl pozdrav, který jménem ministra školství Ondřeje Lišky vyřizoval jeho náměstek Jan Kocourek. „Honzo, nevěřím ti, že nás ministr Liška pozdravuje. Ten o sportu nic neví," řekl Hušák. A pokračoval: „Liška letos odebral českému sportu 300 milionů korun, rozpočet ministerstva přitom stoupl."
Kocourek se ale nenechal odbýt. „Ministr vás opravdu všechny pozdravuje. Nemohu zakrývat snížení prostředků za rok 2009, ale ten samý ministr zařídil loni pro sport o dvě stě milionů více."
Na obranu ministra se postavil i Kaderka, který si zase na dálku vyřídil účty s bývalými ministry. „Liška záměrně sportu neškodí. Na rozdíl od svých předchůdců. A náměstek Jan Kocourek je velmi prospěšný. Mimochodem, já sám jsem ho tam přivedl."
Foto: archiv Týdne a ČTK