Pistorius zná svůj trest za zabití: pět let ve vězení, odvolá se?

21. 10. 2014 11:00
Více než sedm měsíců po zahájení procesu by se měl handicapovaný atlet Oscar Pistorius dozvědět výši trestu za zastřelení přítelkyně.
Více než sedm měsíců po zahájení procesu by se měl handicapovaný atlet Oscar Pistorius dozvědět výši trestu za zastřelení přítelkyně.

Handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl za zabití z nedbalosti přítelkyně Reevy Steenkampové odsouzen k pěti letům ve vězení. Soudkyně Thokozile Masipaová vynesla verdikt o trestu více než sedm měsíců po zahájení procesu. Za druhé provinění, střelbu na veřejnosti v restauraci, dostal sedmadvacetiletý jihoafrický sportovec podmínku.

Žalobce i obhajoba se proti rozsudku mohou do dvou týdnů odvolat. Mluvčí státního zástupce prohlásil, že žalobce "má na odvolání chuť". Zváží prý i odvolání proti předchozímu zprošťujícímu rozsudku z obvinění z vraždy.

Rodina Steenkampové i příbuzní Pistoriuse ovšem v rozhovorech s novináři naznačili, že jsou s verdiktem spokojeni. "Jsem rád, že už je to za námi," řekl reportérům otec Steenkampové Barry. Podle právního zástupce Dupa de Bruyna má rodina pocit, že spravedlnosti bylo učiněno za dost. "Rozsudek přijímáme. Oscar uvítá tuto možnost, jak splatit dluh společnosti," uvedl v prohlášení strýc odsouzeného Arnold Pistorius.

Oscar Pistorius odchází ze soudní síně po vyslyšení verdiktu.Okamžitě po vynesení rozsudku se ovšem objevila neshoda mezi obžalobou a obhajobou v interpretaci toho, jak dlouho bude muset Pistorius ve vězení zůstat. Podle obhajoby si musí odpykat jednu šestinu trestu (deset měsíců), než bude moci požádat o podmíněné propuštění do domácího vězení. Podle státního zástupce je minimální doba jedna třetina (20 měsíců).

Státní zástupce pro šestinásobného paralympijského šampiona, jenž byl v září soudkyní zproštěn obvinění z vraždy, požadoval v pátek ve své závěrečné řeči minimálně desetileté vězení. Obhajoba navrhovala tříleté domácí vězení v kombinaci s veřejně prospěšnými pracemi.

Masipaová ve svém zdůvodnění rozsudku prohlásila, že nevazební trest by byl špatným signálem pro společnost a dala za pravdu státnímu zástupci, podle něhož by příliš mírný verdikt mohl veřejnost přimět k tomu, aby vzala právo do vlastních rukou. Zároveň ale dodala, že součástí práva je i milost. Zdůraznila, že v zemi neexistuje dvojí právo, jedno pro chudé a druhé pro bohaté.

Ze soudní síně odvedla Pistoriuse ostraha přímo do zadržovací cely v budově soudu. Atlet se cestou rozloučil se svými příbuznými stiskem ruky. Z cely byl později policejní eskortou převezen do vězení, kde by měl nejprve pobývat na nemocničním oddělení a absolvovat testy.

Reeva Steenkampová.Podle dřívějších informací jihoafrické agentury EWN by mohl Pistorius poslán do ústředního vězení v Pretorii do křídla s vysokou ostrahou, kde je umístěn i uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v JAR obviněný z únosů a mučení. Ve zvláštním oddělení je pouze šest cel a na vězně dohlíží speciální jednotka.

Na rozsudek odpoledne zareagoval i Mezinárodní paralympijský výbor, který Pistoriuse vyloučil ze všech soutěží do roku 2019. Atlet by tak nesměl startovat na paralympijských hrách v Riu de Janeiru 2016, ani kdyby vyšel z vězení dříve než za pět let a chtěl opět závodit.

Pistorius, jenž se stal díky startům v závodech zdravých sportovců mezinárodní celebritou, loni na Svatého Valentýna zastřelil přes dveře koupelny ve svém domě modelku Reevu Steenkampovou. Podle svého tvrzení si přítelkyni spletl s vetřelcem.

Proces se slavným závodníkem s podkolenní amputací obou nohou začal 3. března. Podle původních plánů měl trvat do 20. března, nakonec ale verdikt o vině padl až po více než 40 jednacích dnech 12. září. Dalších pět dní trvalo projednávání o výši trestu. Za zabití z nedbalosti hrozilo Pistoriusovi až 15 let vězení, vyváznout ale mohl i s podmínkou.

Hlavníky milníky v Pistoriusově kauze:
14. února 2013 - Pistorius byl obviněn z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, kterou zastřelil tentýž den ráno ve svém domě v Pretorii. Po ženě čtyřikrát vystřelil přes dveře do koupelny, když si ji údajně spletl se zlodějem.
15. února 2013 - Pistorius byl u soudu v Pretorii obžalován z vraždy. Podle žalobců šlo o promyšlený čin a sportovci hrozilo doživotní vězení. Atlet obvinění popřel.
22. února 2013 - Pretorijský soud po čtyřdenním jednání rozhodl o propuštění Pistoriuse z vazby na kauci ve výši jednoho milionu randů (asi 2,2 milionu korun) a o jeho vyšetřování na svobodě.
3. března 2014 - Pistorius v úvodu soudního procesu odmítl vinu ve všech bodech obžaloby.
Duben 2014 - Pistorius se před soudem omluvil rodině své zastřelené přítelkyně. Atlet také uvedl, že má od té doby traumata a trpí nočními můrami. Poprvé čelil křížovému výslechu.
Květen až červen 2014 - Z rozhodnutí soudu podstoupil Pistorius psychiatrické vyšetření, které zjistilo, že handicapovaný atlet netrpí žádnou duševní poruchou a že byl v době spáchání činu za své jednání trestně odpovědný.
1. srpna 2014 - Pistorius prodal v Pretorii svůj luxusní dům, ve kterém zastřelil Steenkampovou, a to za 4,5 milionu randů (8,6 milionu korun).
12. září 2014 - Pistorius byl soudem v Pretorii uznán vinným ze zabití přítelkyně z nedbalosti. Hrozí mu až patnáct let odnětí svobody. Soudkyně Thokozile Masipaová shledala Pistoriuse vinným ještě v jednom ze dvou případů střelby na veřejnosti, zproštěn byl obžaloby z vraždy a nedovoleného ozbrojování.
21. října 2014 - Pistorius byl za zabití z nedbalosti odsouzen k pěti letům ve vězení. Za střelbu na veřejnosti dostal podmínku. Žalobce i obhajoba se proti rozsudku mohou odvolat.
Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons , ČTK/AP , Themba Hadebe

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ