Kandidatura Prahy na pořádání olympijských her v roce 2016 dostala velkou ránu. Česká vláda asi nestihne dát nutné garance v kandidátském dotazníku. Do termínu odeslání zbývá už jen měsíc.
„Žádné právní garance bez finančního posouzení a toho, co by to znamenalo, dávat nebudeme," řekl předseda vlády Mirek Topolánek v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Martina Veselovského. „Salámovou metodu podporovat nebudeme."
ČTĚTE TAKÉ: Vláda se otáčí k olympiádě zády
Premiérovi vadí především fakt, že vláda dosud neobdržela od organizačního týmu v čele s Tomášem Peterou zásadní dokumenty a finanční analýzy spojené s olympijským projektem. „Vadí mi, že je to bráno jako pražská záležitost pražskými představiteli, bez konzultace s vládou, bez které to přitom zorganizovat nejde," řekl Topolánek. „Pokud to nebude celostátní záležitost, tak nevěřím, že se s tím lidé ztotožní."
Peníze a hry |
Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry v Praze stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura. Nová studie společnosti PricewaterhouseCoopers počítá však s úsporou až 48 miliard korun. |
Podle Tomáše Petery, šéfa společnosti Praha olympijská, která se stará o organizační záležitosti kolem podání kandidatury, však zmíněné garance nemají nic společného s financemi. Jde pouze o potvrzení tří základních tezí - že je Česká republika demokratickou zemí, že dodržuje Olympijskou chartu a že v průběhu olympijských her by dodržela volný pohyb všech osob s platným pasem, případně s vízem.
S tím však Topolánek nesouhlasí. Případná garance je podle něj potvrzením, že vláda kandidaturu podporuje. Poskytnutí garancí proto musí jeho kabinet nejprve důkladně prověřit. „Pravděpodobně se tak stane na lednovém zasedání," připouští Topolánek.
Datum odevzdání Mezinárodnímu olympijskému výboru je ale již 14. ledna. „A bez podpory vlády šance na úspěšnou kandidaturu výrazně klesají," řekl v rozhlasovém pořadu Petera.
Proč tedy nebyla vláda informována dříve? Podle Petery je hlavním důvodem několikatýdenní absence ministra školství po odstoupení Dany Kuchtové. „Poprvé jsem pana premiéra kontaktoval o záměrech Prahy na konci července a dohodli jsme se na nějakém postupu," říká Petera. „Bohužel jsem ale neměl partnera, se kterým bych mohl v jednáních pokračovat, musel jsem počkat, až vláda jmenuje nového ministra školství." Ondřej Liška nastoupil do funkce až počátkem prosince.
Kdyby i přesto nakonec vláda garance poskytla, Praha nemusí mít vyhráno. Podle člena rozpočtového výboru Michala Doktora (ODS) musí o této věci rozhodnout i parlament. "Považoval bych za nezodpovědné, kdyby se vláda Mirka Topolánka pouštěla do takového dobrodružství, který by vyvolalo střet s Poslaneckou sněmovnou," říká Doktor.
Foto: Tomáš Nosil