Vláda se <span>k olympiádě otáčí</span> zády

Sport
11. 12. 2007 08:45
Dana Zátopková a Pavel Bém s předsedou ČOV Milanem Jiráskem.
Dana Zátopková a Pavel Bém s předsedou ČOV Milanem Jiráskem.

Šéf Českého olympijského výboru Jirásek (vlevo) a primátor Prahy Bém.Většina českých ministrů nepodporuje myšlenku pořádání olympijských her v roce 2016 v Praze. Podle průzkumu Hospodářských novin (HN) se odmítavě nebo rezervovaně staví ke kandidatuře české metropole devět z jedenácti oslovených ministrů.

ČTĚTE TAKÉ: Praha už vyplňuje uchazečský dotazník

Od vlády přitom pořadatelé potřebují garanci 38 miliard korun, bez nichž olympiádu nezískají.

HN v anketě zjistily, že z představitelů vlády olympiádu nepodporují například premiér Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek, vicepremiér Martin Bursík či ministr školství Ondřej Liška, který ve vládě za podporu sportu zodpovídá a jako jediný s ní za olympijský výbor může oficiálně komunikovat.

Naopak hry v Praze podporují ministr zemědělství Petr Gandalovič či místopředseda vlády Alexandr Vondra.

 Praha a letní hry 

Uchazečské olympijské logo české metropole.

 

Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry v Praze stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura. Novou studii má společnost Price Waterhouse Coopers vydat tento čtvrtek.

 
"Sdílím obavy premiéra Topolánka i ministra Kalouska, aby nebyly olympijské hry příliš velkou zátěží pro veřejné finance. Dát desetimiliardové přísliby na pořádání her v době, kdy se snažíme v rozpočtu šetřit, by bylo velmi nezodpovědné," řekl listu Liška.

Váhá navíc i s tím, jestli v dohledné době vládě předloží aspoň právní garance, že bude vláda při případném pořádání her respektovat olympijskou chartu nebo že pustí do Česka všechny, kdo dostanou od olympijského výboru akreditaci. Schválení právních záruk nejpozději do června příštího roku je přitom pro Prahu naprosto klíčové. Bez nich by za půl roku nadobro vypadla ze hry a neměla by ani šanci stát se oficiálním kandidátským městem.

"Do vlády by měly jít právní záruky až ve chvíli, kdy bude existovat jednoznačná a objektivní analýza, že budou pro Českou republiku hry prospěšné. Žádnou takovou analýzu jsem zatím nečetl," uvedl Liška.

Jirásek: Takovou nedůvěru k OH jsem nezažil

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek považuje minimální podporu vlády hrám za největší slabinu projektu. "Podobně odmítavý postoj, jako má ke hrám naše vláda, je ve světě opravdu unikátní," řekl Jirásek v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

"Některé politické strany a i vládní činitelé zaujali vůči hrám negativní postoj, aniž by si nechali cokoli vysvětlit. Pan premiér chtěl dostat informaci do vlády přes ministra školství, a přitom žádný ministr dva měsíce nebyl. Problém je, že ministra školství, který se do toho má opřít, mají zelení, kteří jsou proti hrám v Praze," řekl listu Jirásek.

Lobbovat bude i Bém

Lidé ze společnosti Praha olympijská, která hry připravuje, ale pevně věří, že Lišku i zbytek vlády o ekonomické, společenské i sportovní výhodnosti her nakonec přesvědčí nová studie společnosti Price Waterhouse Coopers, která vyjde tento čtvrtek. Lobbovat u ministrů a premiéra Topolánka bude i primátor Pavel Bém. "S panem Topolánkem o olympiádě v Praze pravidelně hovoříme," řek Hospodářským novinám Bém.

Foto: ČTK, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ