V pákistánské televizi se rozdávají novorozenci

Relax
2. 8. 2013 14:57
Řada Pákistánců reagovala na pořad se znechucením. Podle nich jsou v něm opuštění novorozenci zneužíváni s cílem zvýšit sledovanost (ilustrační foto).
Řada Pákistánců reagovala na pořad se znechucením. Podle nich jsou v něm opuštění novorozenci zneužíváni s cílem zvýšit sledovanost (ilustrační foto).

S kontroverzním pořadem přišla v době islámského posvátného měsíce ramadánu pákistánská televize. Někdejší ministr pro náboženské otázky a nyní populární moderátor Ámir Liakat Husajn ve svém zábavním pořadu rozdává jako ceny opuštěné novorozence. Minulý týden jednačtyřicetiletý Husajn přidělil bezdětným manželům první dvě maličké holčičky a tento týden má přijít na řadu čerstvě narozený chlapec.

"Kdybychom toto dítě nenašli, sežral by ho pes," prohlásil během televizního přenosu Husajn, který nosí brýle a úhledně zastřiženou bradku. Novým rodičům poté předal měsíc starou dívenku zabalenou v zavinovačce, když se z publika ozval aplaus.

Nová rodina byla vybrána jako nejvhodnější na základě pohovorů. "Řekli nám, že po absolvování všech rozhovorů jsme zvítězili jako adoptivní rodiče," řekl podle agentury Reuters čtyřicetiletý stavební inženýr Riazuddín, který děvčátko nalezené na skládce v jihopákistánském Karáčí pojmenoval Fátima.

Šťastný otec Fátimy prohlašuje, že tento dar byl odpovědí na modlitby jeho matky, která zemřela den před televizním přenosem. Riazuddín s manželkou čekali na dítě dlouhých 14 let. Mnozí Riazuddína přemlouvali, aby se rozvedl, ale on odmítal. "Když jsem poprvé sevřel miminko v náručí, bylo to, jako by do mne vstoupil anděl," řekl.

Moderátor Husajn ve svém pořadu obvykle rozdává jako ceny motocykly, mobilní telefony či elektroniku soutěžícím, kteří nejlépe zodpoví otázky týkající se znalosti islámu. V pořadu ale i vaří, případně dělá rozhovory s duchovními a s celebritami.

Nový nápad s rozdáváním novorozeňat je očividnou snahou přitáhnout k obrazovkám diváky v době postního měsíce ramadánu, kdy se televizní stanice předhánějí, aby dosáhly co největší sledovanosti.

Opuštěné děti zachránila pákistánská humanitární organizace Chhipa Welfare Association. Zatímco její tým pročesává skládky odpadků a další místa, kde bývají opuštění novorozenci nejčastěji odkládáni, moderátor Husajn také žádá o nechtěné děti přímo.

"Pokud si nějaká rodina nemůže dovolit vychovávat své novorozené dítě z důvodu chudoby či nemoci, pak by ho neměla zabít, ale raději předat doktoru Ámirovi," píše se na internetových stránkách moderátora, který sám sebe označuje za "skutečnou legendu" a tvrdí, že novorozence rozdává z ušlechtilých pohnutek. "Děti budou předány v přímém přenosu párům, které si je zaslouží," dodává se v textu.

Řada Pákistánců reagovala na pořad se znechucením. Podle nich jsou v něm opuštění novorozenci zneužíváni s cílem zvýšit sledovanost. Adopce dvou holčiček nebyla nijak právně potvrzena, což je podle expertů případ většiny dětí, kteří najdou v Pákistánu nový domov. Islámské právo pojem adopce nezná, páry mohou pouze požádat soud, aby je uznal jako opatrovníky nalezenců, píše zpravodajský server BBC News.

Po desítkách let přísné cenzury došlo v pákistánských médiích ke značnému uvolnění. Televizní stanice teď nebojují s úředními omezeními, ale místo toho svádějí konkurenční boj o diváky a reklamu a jsou přitom ochotny zajít do extrémů. V jednom z pořadů kupříkladu televize v přímém přenosu sledovala člena svého štábu, jak vykrvácel na operačním sále v nemocnici, když byl předtím postřelen při pouličních nepokojích.

I v takovéto společnosti ale Husajn vyčnívá. V roce 2008 si tento moderátor, který se v minulosti chlubil falešným univerzitním diplomem, mimo jiné do televize pozval učence, kteří vyzývali k smrti členů pronásledovaného islámského hnutí Ahmadíja. Během jednoho dne byli dva příslušníci sekty zastřeleni.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ