Zprávy pro děti mají být i o vážných věcech, shodli se experti

Relax
3. 6. 2014 16:24
Konference o dětském zpravodajství ve Zlíně.
Konference o dětském zpravodajství ve Zlíně.

Jak by mělo vypadat televizní zpravodajství pro děti? A je vůbec nutné, aby se děti dívaly na zprávy, které často ukazují záběry z válek či nejrůznějších katastrof? Na podobné otázky se snažili odpovědět odborníci na mezinárodní konferenci, kterou na festivalu dětských filmů ve Zlíně uspořádala Česká televize.

Dětské zpravodajství patří podle výkonného ředitele dětského kanálu ČT :D Petra Kolihy ke standardní výbavě všech velkých evropských veřejnoprávních televizí. "Nechceme vysílat jen zprávy o tom, že se v zoo narodí opička, ale také třeba o tom, že jsou volby do Evropského parlamentu. Ale důležité je vést debatu, kam až by zprávy pro děti měly jít," uvedl Koliha.

Podle  mediálního experta Jana Jiráka by tvůrci zpráv pro děti ale neměli vycházet z toho, o čem informují klasické televize a další média. "Odpověď musíme hledat ve způsobu, jak vnímáme dětství. Pokud je dětství chápáno jako příprava na dospělost, zprávy do něj určitě patří, pokud ale chceme, aby naše děti byly co nejdéle hájené a oddělené od světa dospělých, už to tak jisté není," uvedl Jirák. "My se musíme proto ptát, jak si dětství představuje česká společnost. A myslím si, že u nás existují oba přístupy, ale trochu víc inklinujeme k tomu druhému," dodal Jirák.

"Myslím si, že koncept hájeného dítěte vyznává i Déčko. Zprávičky jsou takové opatrné vodění do světa dospělých," myslí si generální ředitel ČT Petr Dvořák, podle kterého se ale malé děti k informacím dostanou ať chceme, nebo ne. To potvrzuje i šéfredaktor dánské televize Ultra Nyt Tommy Zwicky. "Více než 62 procent naší cílové skupiny alespoň jednou týdně sleduje klasické zpravodajství pro dospělé," řekl. Otázkou proto podle něj není, zda dětské zpravodajství vysílat, ale jakým způsobem se ho zhostit. 

Kanál ČT :D vysílá od 31. srpna 2013.Více grafiky i barev

Čtyřicetileté zkušenosti s dětským zpravodajstvím má například britská BBC. "Jednou z hlavních součástí naší práce je vysvětlování složitých příběhů, které pro děti není jednoduché pochopit, například o šikaně ve škole nebo o tom, jak vyrůstají děti v Avghánistánu," řekl redaktor dětského vysílání BBC Lewis James, podle kterého je dětské zpravodajství nutné vysílat vždy z perspektivy dětí, ne dospělých. Jejich světy jsou totiž značně odlišné. "Velmi pečlivě vybíráme záběry. Ve velké míře používáme grafiku, mnohem víc barev a více lokálních zpráv," dodal James. 

Také Barbara Stegemanová, redaktorka dětských zpráv veřejnoprávní slovinské televize RTV, si myslí, že pro děti je dnes velmi jednoduché dostat se k informacím, neměly by se jim proto zamlčovat. "Televize vezmou děti na cestu kolem světa dříve, než jim dovolíme přejít ulici," uvedla. Svým divákům proto její televize nezamlčuje ani smutné okamžiky života. "Nikdy ale neukazujeme drsné záběry. Když například chceme vysvětlit nějakou katastrofu, používáme vždy animaci," dodala.

Česká televize vysílá dětské zpravodajství nazvané Zprávičky každý den od 18.40 na ČT :D. Podle ČT se na ně denně dívá okolo 50 tisíc dětí ve věku od čtyř do dvanácti let. 

Autor: - zš -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ