Evropská sonda Hera, která má prozkoumat vzdálenou planetku zasaženou při testu potenciální obrany Země, dnes odstartovala z kosmodromu v americkém státě Florida. Do vesmíru vzlétla na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX, ke svému cíli se dostane na konci roku 2026. Kostru sondy dodala společnost se sídlem v Brně.
Mise Evropské kosmické agentury (ESA) se zaměřuje na dvojsystém planetek Dimorphos a Didymos, na němž americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyzkoušel systém, který by teoreticky mohl posloužit k odvrácení nebezpečného tělesa mířícího k Zemi. V roce 2022 do Dimorphosu narazila sonda DART, načež Američané oznámili, že se jim podařilo zkrátit dobu jeho oběhu kolem Didymosu.
Podle ESA ale vědci nemají zcela jasno v tom, proč tento experiment uspěl a co se přesně po srážce odehrálo. Evropská agentura tak k planetce vzdálené miliony kilometrů od Země vysílá sondu Hera, aby provedla "vyšetření místa srážky".
Raketa společnosti SpaceX se sondou odstartovala krátce před 11:00 místního času (17:00 SELČ) z Kennedyho vesmírného střediska na pobřeží Atlantického oceánu. Let v prvních minutách probíhal podle plánu a po necelé hodině se sonda dostala mimo zemskou orbitu. Očekává se, že Hera příští rok proletí kolem Marsu a v prosinci 2026 dorazí k planetce Dimorphos.
Agentura AP označuje misi za druhou část zkoušky planetární obrany, která by jednoho dne mohla zachránit Zemi před "smrtícím vesmírným balvanem". Dvojsystém Dimorphos a Didymos nicméně žádnou hrozbu pro naší planetu nepředstavuje.
Hera ovládaná týmem v Německu se pokusí dostat na orbitu kolem dvou těles, načež je cílem zkoumat Dimorphos nejméně šest měsíců. Sonda zahrnuje desítku vědeckých zařízení a velikostí je srovnatelná s malým automobilem.
Její základní konstrukce vznikla v brněnské společnosti OHB Czechspace, řekl ČTK jednatel firmy Vít Pavelec. "Struktura se skládá z centrální trubice z uhlíkových vláken, v dolní části je hliníkový prstenec pro připojení k nosné raketě," uvedl. Také podotkl, že sonda nese dva malé satelity, které by se měly od Hery oddělit a pozorovat planetky z větší blízkosti.
Práce OHB Czechspace není v této souvislosti jedinou českou stopou. Na existenci planetky Dimorphos v roce 2003 upozornil česko-americký tým vedený Petrem Pravcem, který pracuje na observatoři v Ondřejově.