Technologie, které jsou budoucností dronového letectví a letectví obecně, testuje a pomáhá vyvíjet v Brně čtyřčlenný tým společnosti Honeywell. Jde o navigační systémy a navigační řešení, radiové výškoměry či antikolizní systémy. Pracují tu i na vývoji pozemní řídicí stanice. Lze z ní řídit lety dronů a sledovat je tak, aby byl jejich pohyb ve vzdušném prostoru bezpečný, řekl dnes při ukázce na letišti v Budkovicích nedaleko Ivančic vedoucí týmu Petr Veselý.
Jeho tým vznikl před rokem a půl na žádost projektu OperA, na němž se podílí několik firem a výzkumných institucí a je spolufinancovaný z evropských peněz. Projekt se zabývá vývojem a integrací různých technologií a systémů, které mají v budoucnu umožnit harmonické fungování konvenčního a bezpilotního provozu při zachování současné úrovně bezpečnosti.
"Organizace vzdušného prostoru a integrace nových trendů je velmi důležitá. Už dnes jsou ve vzduchu tisíce letadel a dronový provoz zaznamenal za poslední dva roky dynamický růst. Dokud jsou ve vzduchu malé drony jako hračky, nic moc se neděje. Ale až začnou ve větší míře létat větší a rychlejší drony a do větších výšek, je potřeba v tom udělat pořádek," řekl Veselý. Předpokládá se, že provoz dronů bude zejména nad městskými aglomeracemi velmi hustý.
Nová navigační řešení podle Veselého nespočívají jen v přesnějších senzorech, ale i v tom, že systémy mají vyšší integritu. Jsou nejen velice přesné, ale také umí oznámit, že přesnost ztrácí. Používá se pro ně vyšší počet senzorů, satelitní navigace a kromě systému GPS například také Galileo či další systémy.
Tým testuje a pomáhá vyvíjet i pozemní kontrolní stanici. Při letové ukázce byl systém umístěný do nákladního prostoru dodávky. Kromě mnoha kabelů a krabiček s technologiemi má operátor na stole dvě obrazovky. Na nich může ovládat autonomní let libovolného počtu dronů, odesílá informace Řízení letového provozu, může přijímat jeho informace, vidí další letový provoz ve vymezené oblasti. Celkově stanice přispívá k potřebné organizaci a bezpečnosti.
"V budoucnu budou létat drony ovládané pilotem, poloautomatizované i zcela autonomní, navíc se objevují stroje úplně jiné koncepce, než jsou konvenční letadla," řekl Veselý. Proto je v plánu v budoucnu stanici využít i pro lety větších strojů, o nichž se uvažuje jako o nové generaci leteckých taxi.
Čtveřice inženýrů z výzkumného a vývojového centra Honeywell má k dispozici letku šesti rozdílných dronů, přičemž jeden z nich vypadá jako malé letadlo na elektrický pohon, ale díky vrtulím dokáže vzlétnout kolmo vzhůru či ve vzduchu couvat. Díky Veselého týmu mají vývojáři technologií a systémů zpětnou vazbu jak v technické, tak operační oblasti. Na letišti v Budkovicích jsou členové týmu nejméně dvakrát týdně. Uzemní je jen déšť, sněžení, mráz či příliš silný vítr.