Geny vyprávějí příběh Inuka, prvního obyvatele Grónska
11.02.2010 07:15
Vědcům se podařilo přečíst téměř kompletní genetickou informaci člověka, který žil před čtyřmi tisíci lety v Grónsku. Inuk, jak mu říkají odborníci, podle analýzy není nijak blízce příbuzný s dnešními Inuity. Jeho kmen přišel ze severovýchodní Sibiře přes Severní Ameriku v jiné migrační vlně než předci dnešních indiánů a Inuitů.
K přečtení Inukvova genomu vědcům stačily jeho čtyři vlasy a úlomky jeho kostí. Zkoumal je mezinárodní tým pod vedením biologa Eskeho Willerstleva z Kodaňské univerzity, který o tom referuje v aktuálním vydání časopisu Nature.
Inuk, což v překladu znamená člověk, měl hnědé oči a krevní skupinu A Rh+, měl sklon k plešatění, byl korpulentnější, dobře přizpůsobený polárnímu klimatu a měl předky na daleké Sibiři. Vědci zjistili, že jeho kmen se už v Grónsku nevyskytuje. Nejblíže příbuzní mu z dnešních lidí jsou východosibiřští Čukčové.
ČTĚTE TAKÉ: První evropští zemědělci přebrali ženy lovcům a sběračům
Čtyři tisíce let staré ostatky, které uchoval led, se našly v roce 1986 na grónském západním pobřeží. Willerslev se k vlasům a částem kostí dostal vlastně náhodou. Sám sice na severu Grónska pozůstatky člověka hledal, ale bez úspěchu. Postěžoval si pak šéfovi zoologického muzea. Ten si vzpomněl, že se kdysi ostatky našly.
Úspěch je o to cennější, že se nedochovaly žádné jiné pozůstatky prvních obyvatel Grónska. Pravěká DNA tak pomáhá pochopit dějiny osídlení tohoto ostrova a přináší další kamínek do mozaiky informací o lidech, kteří kdysi v několika migračních vlnách přešli Beringův průliv a z Asie osídlili Severní Ameriku a dále Grónsko.
ČTĚTE TAKÉ: Senzace potvrzena: hobiti z Flores jsou samostatný druh
Foto: Nuka Godfredtsen
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.