Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů

Věda a technika
1. 11. 2024 22:03
Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů
Vědci v Argentině objevili nejstaršího pulce z dob dinosaurů

Vědci v Argentině objevili výborně zachovalou fosilii nejstaršího známého pulce. Zkamenělina patří larvě žáby, která žila spolu s dinosaury v období jury přibližně před 161 miliony let. Nález zkamenělého pulce dlouhého 16 centimetrů tak může podle vědců pomoci objasnit vývoj žab a ropuch. Jak totiž fosilie dokazuje, podoba pulců se od dob dinosaurů téměř nezměnila. Informovala o tom agentura Reuters.

Výzkumníci našli zkamenělinu v roce 2020 při vykopávkách dinosauřích koster 2300 kilometrů jižně od Buenos Aires.

Exemplář patří k druhu Notobatrachus degiustoi a je tak dobře zachovalý, že obsahuje zbytky měkké tkáně, což je vzácné. Na fosilii tak vědci zřetelně rozeznali oči a některé nervy.

Žáby prochází dvěma fázemi od vodní larvy-pulce po dospělého jedince. Nalezený pulec byl právě v pokročilém stadiu přeměny. Vědci to poznali podle jeho délky.

"Nejenže je to nejstarší pulec na světě a úžasně zachovalý, ale také jsme se díky němu dozvěděli o velikosti jednoho z mála druhů žab známých z té doby," uvedla bioložka Mariana Chuliverová, která vedla výzkum, jehož závěry byly zveřejněny v časopise Nature.

"Dochovala se nám rovněž kostra, která slouží jako opora pro žábry. Jde o významný objev, protože nám umožňuje poznat, čím se stravovali a jak žili," dodala Chuliverová.

Nejdůležitějším poznatkem však podle vědkyně je skutečnost, že tělesná stavba pulců se za 160 milionů let prakticky nezměnila.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ