USA: kmenové bunky ano, ale za přísných podmínek
20.04.2009 11:50
Financování výzkumu kmenových buněk z amerického státního rozpočtu bude možné pouze v případě, že se k němu budou používat zbytková embrya z klinik na léčbu neplodnosti, která by se jinak vyhodila.
Směrnice, kterou vydal americký Národní ústav zdraví (NIH), naopak zakazuje státní financování výzkumu embryí vytvořených klonováním. Americký prezident Barack Obama zrušil zákaz státního financování výzkumu kmenových buněk v březnu, připomíná agentura Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Obama rozvázal ruce výzkumu kmenových buněk
"Pravděpodobně výrazně zvýšíme počet kmenových buněk z lidských embryí, pro které bude státní financování dostupné," prohlásil úřadující ředitel NIH Raynard Kington. "Jde o pozoruhodný vývoj, který slibuje urychlit výzkum a který může jednoho dne od základů změnit způsob, jakým provádíme výzkum."
Mezi způsoby získávaní kmenových buněk, které podle nové směrnice nebudou financovány státem, patří některé experimentální metody jako například proces nazývaný partenogeneze, při které jsou kmenové buňky vytvářeny z neoplozeného samičího vajíčka.
Financován nebude ani výzkum na embryích vytvořených pouze k vědeckým účelům. Státních prostředků se naopak dočkají kmenové buňky z nepoužitých embryí z klinik na léčbu neplodnosti. V takových případech však s vědeckým využitím embryí musí být srozuměni jejich rodiče.
Směrnice NIH se nevztahuje na soukromý výzkum ani na výzkum financovaný jednotlivými státy USA.
Zastánci výzkumu kmenových buněk tvrdí, že metoda povede k průlomu v léčbě mnoha nemocí od cukrovky až po paralýzu. Kritici naopak takový výzkum považují za ničení budoucího života, protože jsou při něm z lidských embryí vyjímány buňky a embrya poté umírají.
ČTĚTE TAKÉ: Kmenové buňky: jde to bez embryí i rizika rakoviny
První test využití kmenových buněk u lidí dostal zelenou
Bývalý americký prezident George Bush v roce 2001 omezil financování výzkumu kmenových buněk na několik úzce vymezených programů na amerických univerzitách. Tento krok vedl podle názoru odborníků k zaostávání tohoto vědeckého oboru v USA za ostatními zeměmi světa.
Foto: profimedia.cz, Wikimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.