První test využití kmenových buněk u lidí dostal zelenou
24.01.2009 10:57
Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) umožnil první klinice ve Spojených státech využívat kmenové buňky z lidských embryí k experimentální léčbě pacientů. Léčba na kalifornské klinice Geron má prokázat, zda lze pomocí kmenových buněk obnovit přerušená nervová spojení u osob, které ochrnuly po úrazu páteře.
Pokud by to bylo možné, mohli by tak lékaři vrátit cit ochrnutým končetinám a umožnit pacientům, aby s nimi začali znovu hýbat.
Osm až deset ochrnutých pacientů dostane během dvou týdnů po úrazu injekci s buňkami vytvořenými z kmenových buněk a upravenými tak, aby pomohly poškození páteře zhojit. Měly by obnovit myelinová pouzdra kolem poškozených nervových spojení, což je nezbytné pro správný přenos nervových vzruchů. Měly by také neuronům pomoci se zregenerovat. Podobná léčba už byla s úspěchem vyzkoušena na zvířatech.
"Je to začátek nové éry zdravotnických terapií," zhodnotil rozhodnutí FDA šéf kliniky Thomas Okarma. Schválený program je vůbec prvním klinickým testem na světě, v jehož rámci jsou pro léčbu lidí využívány kmenové buňky z embryí.
Kmenové buňky - zpolitizované téma
Okarma rovněž prohlásil, že rozhodnutí FDA nesouvisí s úterní změnou v Bílém domě, kde republikána Bushe vystřídal demokrat Barack Obama. Který dal v minulosti najevo, že nesouhlasí s odmítavým postojem svého předchůdce k výzkumu kmenových buněk z lidských embryí.
Embryonální kmenové buňky mají jedinečnou vlastnost - mohou se proměnit v jakoukoli buňku lidského těla. Lékaři proto pracují na tom, jak z nich vypěstovat "náhradní díly" využitelné například při léčbě poranění míchy nebo řady nemocí, třeba cukrovky nebo Parkinsonovy choroby. Zárodky, z nichž se kmenové buňky získávají, však při tomto procesu zahynou.
Vědci využívají embrya, která na klinikách asistované reprodukce zbyla po oplodnění ve zkumavce a která jsou stejně odsouzena k zániku, protože nebudou nikdy vnesena do matčiny dělohy. Především křesťanské církve však proti jejich využití protestují, protože podle jejího názoru lidská bytost vzniká už při splynutí vajíčka se spermií. "Rozebrání" embrya na kmenové buňky je tedy z tohoto úhlu pohledu eticky nepřípustné, protože je spojeno se smrtí člověka.
George Bush ze stejného důvodu zakázal financovat výzkum embryonálních kmenových buněk z federálních prostředků. Barack Obama se už nechal slyšet, že tento zákaz zruší.
Vědci pracují i na jiných metodách, které se bez embryonálních kmenových buněk obejdou. Jako slibné se jeví "přeučení" kožních buněk pomocí genetických úprav, které jim dodají vlastnosti kmenových buněk. Zatím ale není jisté, která z metod se ukáže jako nejvhodnější pro praktické využití v medicíně.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.