Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za lékařství (řazeni abecedně):
Victor Ambros (70)
- Americký biolog, který působí jako profesor na Lékařské fakultě Massachusettské univerzity ve Worcesteru ve státě Massachusetts. Stál u objevu microRNA (miRNA), velmi malých molekul ribonukleové kyseliny (RNA), které mají vliv na regulaci genů. Za to obdržel společně s dalším americkým vědcem Garym Ruvkunem letošní Nobelovu cenu za lékařství.
- Zcela nový princip genové regulace, která je zásadní pro mnohobuněčné organismy včetně člověka, Ambros s Ruvkunem odhalili u háďátka obecného z kmene hlístic.
- V roce 1975 Ambros získal bakalářský titul v oboru biologie na Massachusettském technologickém institutu (MIT) a v roce 1979 na stejné škole dokončil doktorát pod vedením nositele Nobelovy ceny Davida Baltimora. Po studiích zůstal na MIT, později přešel na Harvardovu univerzitu a v roce 1992 na Dartmouth College. Na Lékařskou fakultu Massachusettské univerzity přešel v roce 2008.
- V roce 2007 se stal členem Národní akademie věd Spojených států a o čtyři roky později byl zvolen členem Americké akademie umění a věd.
- Ambros se narodil 1. prosince 1953 v Hanoveru ve státě New Hampshire. Jeho otec byl polský válečný uprchlík, Ambros vyrůstal na malé farmě v Hartlandu ve Vermontu v rodině osmi dětí.
Gary Ruvkun (72)
- Americký molekulární biolog působící v Massachusettské všeobecné nemocnici. Je také profesorem genetiky na Harvardově lékařské fakultě v Bostonu, která spadá pod Harvardovu univerzitu. Společně s Victorem Ambrose se ve svém výzkumu věnovali tomu, jak se vyvíjejí různé typy buněk. Přitom objevili novou skupinu miniaturních molekul RNA (miRNA), které hrají klíčovou roli v regulaci genů.
- Ruvkun například dokázal, že gen prodlužující život u hlístic je nesmírně podobný lidskému genu regulujícímu hladinu cukru v krvi.
- Bakalářský titul získal v roce 1973 na Kalifornské univerzitě v Berkeley, doktorát na Harvardově univerzitě. V rámci postdoktorandského výzkumu působil ve skupině nositele Nobelovy ceny Roberta Horvitze na Massachusettském technologickém institutu (MIT) a Waltera Gilberta na Harvardu.
- Od roku 2018 publikoval na 150 vědeckých článků. Obdržel řadu ocenění, kromě letošní Nobelovy ceny získal Laskerovu cenu za základní lékařský výzkum, mezinárodní cenu Gairdnerovy nadace nebo medaili Benjamina Franklina. V roce 2008 byl Ruvkun zvolen členem Národní akademie věd Spojených států a v roce 2019 byl zvolen členem Americké filozofické společnosti.
- Gary Bruce Ruvkun se narodil 26. března 1952 v kalifornském Berkeley.
- V roce 2012 byl členem skupiny amerických vědců, kteří se sešli v Brně u příležitosti 190. výročí narození Johanna Gregora Mendela, zakladatele nauky o dědičnosti (genetice).