<span>Alkohol a deprese</span> jsou spojené nádoby

Věda a technika
8. 8. 2008 10:57
Ženy se léčí z depresí, muži z alkoholismu. Ale obojí spolu souvisí.
Ženy se léčí z depresí, muži z alkoholismu. Ale obojí spolu souvisí.

Alkohol může depresi vyvolat, nezažehná jiAlkohol a deprese jdou podle odborníků často ruku v ruce. Asi čtvrtina pacientů, kteří se léčí kvůli depresím, pije často a ve velkých dávkách alkohol. Lidé, u nichž se deprese pojí s alkoholismem, se až pětkrát častěji než ostatní depresivní pacienti pokoušejí o sebevraždu.

Pacienti s dvojitou diagnózou jsou obtížně léčitelní, s psychiatry při léčbě nespolupracují. V časopise Psychiatrie pro praxi to napsali Sylva Racková a Luboš Janů z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

Deprese a škodlivé pití alkoholu patří mezi časté psychické poruchy, které postihují zejména lidi v mladém a středním věku. Přibližně 40 procent pacientů se závislostí na alkoholu trpí během života depresí.

Psychiatrům léčbu komplikuje I to, že nevědí, na který ze dvou problémů se vlastně zaměřit. Je podle nich otázkou, jestli předepsat antidepresiva člověku, který přitom pije alkohol. Léky totiž mohou, ale nemusí působit na poruchy nálad alkoholika.

Co bylo dřív? Deprese, nebo sklenka?

Ženy se léčí z depresí, muži z alkoholismu. Ale obojí spolu souvisí.Odborníci u těchto pacientů řeší také otázku, který z problémů přišel jako první. Tedy jestli je alkoholismus u konkrétního pacienta odpovědí na depresi, nebo jestli naopak depresi spustily změny v mozku po dlouhodobém pití alkoholu. Také podle toho se určuje způsob léčby.

V psychiatrické literatuře se lze setkat s oběma teoriemi. Například jedna americká studie prokázala, že deprese v některých případech alkoholismu předchází. Odborníci sledovali skupinu mladých lidí ve věku mezi dvanácti a sedmnácti lety. Ti, kteří v posledním roce výzkumu trpěli depresivní poruchou, měli mnohem vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu a drogách než ostatní.

Mírné pití k depresi nevede

Za rizikové množství alkoholu pro rozvoj depresivních poruch se považuje pět a více vypitých nápojů při jedné příležitosti. Naopak nejnižší výskyt depresí se pozoruje u lidí s mírným pitím alkoholu, a to dokonce i ve srovnání s úplnými abstinenty.

Deprese patří k nejčastějším důvodům, pro které Češi vyhledávají v poslední době psychiatrickou pomoc. Do českých psychiatrických ordinací loni přišlo 464 836 nových pacientů. Asi 60 procent nových pacientů tvoří ženy. Trápí je nejčastěji deprese, úzkosti a neurózy. Muži se do ordinací psychiatrů dostávají spíše kvůli problémům s alkoholem.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ