Čína vysílá do kosmu Nebeský palác. Ambice jsou velké

Věda a technika
29. 9. 2011 09:01
Tým, který načerpal palivo do nepilotované rakety Dlouhý pochod.
Tým, který načerpal palivo do nepilotované rakety Dlouhý pochod.

Čína načerpala palivo do nepilotované rakety Dlouhý pochod, která má ve čtvrtek dopravit na oběžnou dráhu kolem Země první modul budoucí čínské vesmírné stanice Nebeský palác (Tchien-kung).

Podle čínských médií bude "startovací okno" ve středisku Ťiou-čchüan v poušti Gobi v severozápadní provincii Kan-su otevřeno od 21.16 do 21.31 místního času (od 15.16 do 15.31 středoevropského času).

Experti budou zhruba 40 minut po startu vědět, zda modul Tchien-kung funguje správně, napsal čínský list China Daily. To proto, že když zhruba deset minut po startu vystoupí na oběžnou dráhu a rozevře solární panel, bude na odvrácené straně Země a potrvá dalších zhruba 30 minut, než pozemní kontrola bude schopná prověřit, zda všechny systémy fungují. "Všechny přípravné práce před startem byly dokončeny," řekla mluvčí čínského vesmírného programu Wu Pching.

Raketa s modulem měla původně odstartovat dříve tento týden, ale očekávané chladné počasí přimělo kontrolní středisko posunout start na pozdější termín.

Vesmírná stanice (ilustrační foto).Modul vážící osm tun s délkou 10,4 metru a šířkou 3,35 metru by měl na oběžné dráze Země setrvat dva roky a měl by se tam spojit s vesmírnou lodí Šen-čou 8, která odstartuje v listopadu a bude rovněž bez posádky. Modul bude obíhat ve výšce 350 kilometrů nad Zemí, zatímco budou testovány jeho systémy. Lety s lidskou posádkou k němu chce Čína zahájit v roce 2012. Pro případ, že by se čtvrteční vypuštění modulu nezdařilo, už Čína vyrobila záložní modul Tchien-kung 2.

"Tchien-kung 1 má především poskytnout cílové plavidlo pro vesmírná setkání a experimenty s připojováním, primárně vytvořit testovací platformu letů s lidskou posádkou schopnou dlouhodobého fungování ve vesmíru s přechodnou lidskou přítomností, shromáždit zkušenosti pro vývoj kosmické stanice, provádět vesmírné vědecké experimenty, lékařské pokusy a experimenty s vesmírnými technologiemi," dodala Wu.

Čína plánuje na oběžné dráze kolem Země vybudovat během deseti let vesmírnou stanici vážící 60 tun.

Spojené státy, Rusko a další země společně provozují na orbitě Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Washington však již sdělil, že do roku 2017 nebude testovat žádnou novou vesmírnou loď, která by dopravovala lidi do kosmu, a také Rusko uvedlo, že pilotované mise nyní nejsou pro jeho kosmický program prvořadé.

Čína se v roce 2003, tedy zhruba 40 let po Rusech a Američanech, stala třetí zemí světa, která do vesmíru vlastními silami vyslala svého kosmonauta. V roce 2008 pak její "tchajkonaut" uskutečnil výstup do volného kosmu. Do roku 2013 chce Peking vyslat sondu na Měsíc a vysadit tam robotické vozítko a někdy po roce 2020 i člověka.
Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ