Archeologové našli u Pardubic pozůstatky z římského období

Věda a technika
31. 7. 2010 09:16
V Mikulovicích archeologové už dříve nalezli památky únětické kultury.
V Mikulovicích archeologové už dříve nalezli památky únětické kultury.

Mikulovice na Pardubicku ukazují, že jde o lokalitu bohatou na historii. Poslední významnější nálezy archeologů mimo jiné potvrzují osídlení v římském období, tedy ve 2. až 3. století našeho letopočtu.

"Území bylo obýváno už šest tisíc let před naším letopočtem vlastně až po současnost," říká archeolog Radko Sedláček z Východočeského muzea v Pardubicích.

Při odkrývacích pracích odborníci našli chatu z doby římské, kdy na českém území pobývali Germáni. Obydlí ukrývalo keramiku zvanou terra sigillata, prstencové misky a zlomky kostěných hřebenů.

"Stále zbývá k prozkoumání několik parcel, které mají být zastavěny. Asi nejzajímavější byla z doby římské pec," říká Jan Frolík z Archeologického ústavu v Praze.

Odborníci přiřadí nálezy k předešlým. Loni například našli cenné pozůstatky osídlení slezskoplatěnické a únětické kultury, kdy objevili kostěné obložení a sedlo skytského původu, což dokazuje styky pravěkých obyvatel s Černomořím v 6. až 5. století před naším letopočtem.

"Snažíme se o to, aby část, která není v územním plánu určena k zástavbě, byla chráněnou památkou. Uvidíme, jak ministerstvo kultury rozhodne," říká Frolík.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ