Jak zemřel Tycho Brahe? Vědci vyzvedli jeho rakev

Věda a technika
15. 11. 2010 10:17
Vědci dnes v Týnském chrámu v Praze otevřeli Brahovu hrobku.
Vědci dnes v Týnském chrámu v Praze otevřeli Brahovu hrobku.

Česko-dánský tým vědců a výzkumníků odpoledne vyzvedl z hrobky v Týnském chrámu v Praze cínovou rakev s ostatky slavného astronoma Tychona Braha. V následujících dnech je budou zkoumat, což má pomoci mimo jiné objasnit příčiny jeho smrti.

Vědci začali s otevíráním hrobu už dopoledne. Vyzdvižená náhrobní deska odkryla klenbu hrobky, do ní pak spustili minikameru. Její záběry podle očekávání ukázaly dvě rakve, Braha a jeho manželky. "Vidíme zachovalou malou cínovou schránku s ostatky astronoma a částečně rozpadlou dřevěnou rakev s ostatky jeho manželky," hlásil poté archeolog Jaroslav Podliska.

Sonda v hrobce ukázala také úlomky kostí a čelist, které podle Jense Velleva z dánské univerzity v Aarhusu téměř jistě nepatří Brahově ženě. "Na zkoumání vezmeme kosti z její rakve, kterou jinak zanecháme na místě. Cínovou rakev vyzvedneme," sdělil Vellev.

Z archeologického hlediska prý bude významný i způsob uchování ostatků v cínové schránce a podoba hrobky. "Výzkum by nám měl napovědět nejen, jak Tycho Brahe zemřel, ale také, jak žil," dodal Vellev.

V hrobce je i Brahova manželka

"S napětím očekáváme, v jakém stavu nalezneme ostatky Tychona Braha, který zemřel v roce 1601, a také ostatky jeho manželky, která byla o tři roky později pohřbena vedle něj," říká vedoucí týmu Jens Vellev z dánské univerzity v Aarhusu. "V současné chvíli samozřejmě nevíme, jaké jsou podmínky v hluboké pohřební kryptě, kde jejich ostatky ležely nedotčené od roku 1901," doplňuje Vellev.

Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. Vědci doufají, že najdou zachovalé zbytky kostí a vousů astronoma, které by jim mohly pomoct získat informace o jeho zdravotním stavu a lécích, které užíval. V učebnicích se píše, že Brahe zemřel v souvislosti s ledvinovými kameny. Podle některých indicií ale mohl být Brahe otráven, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána IV.

Byl Tycho Brahe otráven? Odpovědět má průzkum jeho ostatků.Poslední průzkum v roce 1901

Vědci schránku s ostatky odvezou do antropologického depozitáře Národního muzea, kde ji otevřou. Naposledy měli vědci k ostatkům přístup v roce 1901, kdy se hrobka poprvé otevírala.

"Tehdy byl však zaznamenán pouze fyzický popis nálezu. Tento více než 100 let starý popis bude nyní doplněn řadou vědeckých analýz provedených pomocí různých a často velmi komplikovaných metod, které nám moderní věda dovoluje využívat," vysvětluje Vellev.

Výsledky až v příštím roce

K vyšetření ostatků se bude používat mimo jiné počítačový tomograf (CT). Výsledky analýz chtějí vědci publikovat v roce 2011. Další klíčovou částí projektu je analýza vzorovaného hedvábného oděvu, ve kterém byl Tycho Brahe pohřben. Nakonec provede výzkumný tým detailní analýzu stavební konstrukce pohřební krypty.

Odebrané vzorky se budou zkoumat pravděpodobně do čtvrtka, v pátek se vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstské náměstí. V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ