Lidé po amputaci často cítí bolest v končetině, o kterou přišli. Jako by se mozek s tou ztrátou odmítal smířit. Tím to však nekončí. I zcela zdravý člověk může mít přesvědčivý pocit, že má tři ruce. Přestože mu selský rozum napovídá, že tu něco nehraje.
V sérii pokusů to demonstrovali neurologové ze švédské univerzity Karolinska Institutet, kteří o svých zjištěních informují v časopise PLoS ONE.
Zdravého dobrovolníka posadili ke stolu a vedle jeho pravé ruky položili realisticky vyhlížející umělou paži. Přes rameno mu přehodili ručník, aby lépe navodili iluzi, že by umělá ruka mohla patřit k jeho tělu.
Experimentátor se potom dotýkal zároveň pravé ruky i její napodobeniny. Rytmicky poklepával na totéž místo, například na zápěstí nebo na první článek ukazováčku. Účastník pokusu tedy cítil doteky na své skutečné ruce a zároveň viděl, jak se hůlka dotýká obou rukou.
"Mozek v té chvíli začne řešit problém, která z rukou skutečně patří k tělu. Očekávali bychom, že se rozhodne pouze pro jednu z nich, pravděpodobně pro tu skutečnou. Ale překvapivě jsme zjistili, že mozek situaci vyřeší tak, že obě ruce přijme ‚za své‘, a člověk získá pocit, že má tři paže," říká Arvid Guterstam, jeden z autorů studie.
Aby vědci dokázali, že člověk třetí ruku skutečně vnímá jako vlastní, "zaútočili" na ni kuchyňským nožem a měřili intenzitu stresové reakce - fyziologických procesů, jimiž tělo reagovalo na domnělé nebezpečí. Ukázalo se, že člověk reagoval úplně stejně, když nůž ohrožoval umělou ruku, jako když se v náznaku nebezpečí ocitla skutečná končetina.
Výsledky se potvrdily v sérii pokusů, na nichž se podílelo 154 dobrovolníků. Zdá se tedy, že mozek se nechá poměrně snadno oklamat, pokud jde o integritu těla. Výsledky by mohly posloužit při konstrukci protéz a při sžívání se pacientů po amputaci s umělými končetinami.