Šifry mistra Nostradama. Co mu vyšlo a co ne?

Věda a technika
24. 7. 2016 06:02
Nostradamova proroctví uváděla v úžas už jeho současníky.
Nostradamova proroctví uváděla v úžas už jeho současníky.

Svá proroctví skryl do těžko srozumitelných veršů. Přesto v nich dodnes mnozí vidí konkrétní varování - před nástupem Hitlera nebo evropskými válkami. Před 450 lety zemřel francouzský mystik Michel de Nostredame, nejslavnější evropský věštec.

Za noci poustevník myšlenky probírá, z mosazné trojnožky vzhůru zrak upírá, popsal Michel de Nostredame, zvaný Nostradamus, ve své knize Proroctví svou věšteckou metodu, díky níž údajně dokázal dohlédnout dál než kdokoli z jeho současníků. Z věže svého domu v jihofrancouzském městě Salon-de-Provence měl spatřit vzestupy i pády velkých státníků, války, hladomory i konec světa. Již pohled na něho samého během tajemného rituálu musel nabízet spektakulární podívanou. Při věštění, které provozoval v nočních hodinách, si namáčel spodní lem šatů ve vodě, mával podle svých slov jakousi větvičkou a pozorně naslouchal "božskému ohnivému hlasu".

Z většiny takovýchto seancí si Nostradamus odnášel podivné vize. Vydal je v celkem deseti knihách a z dnešního pohledu nejde vůbec o jednoduché čtení. Jednak je zamlžil do podivného jazyka plného akronymů, narážek a vágních formulací. Krom toho texty od dneška dělí propast několika staletí a zmatek je umocněný tím, že Nostradamus v nich naprosto bez skrupulí míchal několik jazyků najednou. Verše jsou sice psány latinsky a francouzsky, ale objevuje se v nich také řečtina a někdy Nostradamovo rodné nářečí provensálština.

Sečteno a podtrženo - v Nostradamových proroctvích je možné nalézt při troše fantazie téměř cokoli. A celkem bez problémů se dají skoro libovolně vztáhnout na současnost.

Jenže Nostradamova proroctví nelze smést ze stolu tak snadno. Uváděla v úžas už jeho současníky, protože se několikrát docela přesně trefil, byť málokdy používal konkrétní jména nebo data. Ve dvacátém století zase někteří vykladači v jeho verších začali vidět docela přesný popis tehdejších diktatur, včetně porážek velkých vůdců. Jaké jsou Nostradamovy nejslavnější věštby?

1. Smrt francouzského krále Jindřicha II.

"Mladý lev přemůže lva staršího

na bitevním poli v jediné srážce

přes zlatou klec mu probodne oči

ze dvou ran jedna bude,

poté krutou smrtí zhyne."

Proroctví, Centurie 1., čtyřverší 35.

Nostradamova věštba z roku 1555 jej o čtyři roky později katapultovala mezi dvorní elitu. Podle současníků v ní totiž francouzský věštec naprosto přesně popsal poslední okamžiky života francouzského krále Jindřicha II. Co se tehdy vlastně stalo? Francouzský král (starý lev) se dle rytířského zvyku rozhodl na svatbě své dcery vyzvat na souboj hraběte z Montmorency (mladý lev). A to neměl dělat. První dvě rozjížďky ještě vypadaly na remízu, jenže třetí se pro krále stala osudnou. Montmorencyho kopí narazilo do královy přilbice, tříska pronikla zlatým hledím (zlatá klec), propíchla mu oko a vyšla uchem ven (ze dvou ran jedna bude). Jindřich pak v bolestech umíral následujících deset dní (poté krutou smrtí zhyne).

Čtěte TÝDEN!* Nostradamus v jedné ze svých předpovědí mluvil o nástupu "nové epochy". Které období měl pravděpodobně na mysli?

* Co řekl francouzský mystik o nástupu Adolfa Hitlera?

* A jak v dnešním světě číst Nostradamova svědectví?

VÍCE SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 25. ČERVENCE 2016.

Autor: Jan GebertFoto: , profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ