Oštěp z březového dřeva starý deset tisíc let nalezli archeologové v kapse tajícího ledovce v blízkosti národního parku Yellowstone na západě Spojených států. Oštěp je dlouhý devadesát centimetrů a jsou na něm viditelné osobní značky jeho prehistorického majitele.
Zřejmě byl opatřen pazourkovým hrotem, na opačném konci je drážka, která bezpochyby sloužila pro zaháknutí na vrhač oštěpů. Oštěp byl původně rovný, ale dlouhý pobyt v pomalu se pohybujícím ledu ho zkroutil, takže nezkušené oko v něm stěží rozpozná loveckou zbraň.
Vzácný artefakt objevil ve vyšší poloze Skalistých hor ve státě Colorado archeolog Craig Lee z Coloradské univerzity. Lee se specializuje na ledovcové kapsy či miniledovce, jejichž pevná struktura se v důsledku klimatického oteplování rychleji rozpouští. Na světlo tak vystupují organické materiály, které dlouhou dobu led uchovával.
Pravěcí lovci zřejmě v horách lovili zvířata, která se tam v létě uchýlila před horkem a mračny bodavého hmyzu. "Lovec možná minul zvíře a jeho zbraň zmizela ve sněhu. Je to jako kdybyste hledali klíče zapadlé do závěje - nenajdete je dřív než na jaře. V tomto případě přišlo jaro po mnoha tisíciletích," říká Lee. "Teprve v tomto desetiletí jsme si uvědomili, že na četných místech po celém světě ve sněhu a ledovcích tajících v důsledku oteplování čekají na objevení archeologické poklady."
Zásluhou bezprecedentní rychlosti, jakou tají ledovcová pole a zmíněné kapsy, se objevuje stále více rostlin, trusu i mršin zvířat, jež přetrvaly tisíce let. Archeologům poskytují unikátní informace, protože v běžném prostředí se z dávných dob uchovávají především anorganické materiály. Jakmile se organický prehistorický artefakt dostane na vzduch a denní světlo, musí být co nejrychleji nalezen a konzervován, jinak se rychle rozpadne, dodává Craig Lee.