Tuberkulóza od tuleňů? Indiány nedecimovali jen Evropani

Věda a technika
21. 8. 2014 15:00
Nejen roztomilá zvířátka? (ilustrační foto)
Nejen roztomilá zvířátka? (ilustrační foto)

Ebola od netopýrů, AIDS od šimpanzů a tuberkulóza od lachtanů či tuleňů? Vědci přišli s novou hypotézou, odkud na nás zaútočila tuberkulóza.

Přechod parazita z jednoho hostitele na druhého je běžná záležitost. Z lidských asi čtrnácti set patogenů jich pochází od jiných druhů přes šedesát procent. Kde se vzala tuberkulóza, která po světě ročně usmrtí kolem milionu lidí, není jisté. Podle starších názorů to vypadalo, že na nás její původce přeskočil z jiného druhu. Před časem ale vyšla v časopise Nature Genetics práce, podle níž naopak lidské kmeny bakterií způsobujících tuberkulózu kolonizovaly několik jiných savčích druhů a doma jsou u nás. Zajímavý příspěvek k této otázce nyní přinesla skupina vědců vedená Kirsten Bosovou z Tübingenské univerzity. Tuberkulózu, kterou trpěli američtí indiáni, přenesli podle vědců přes Atlantik lachtani nebo tuleni.

Uvedení ploutvonožci tak předešli evropské námořníky. Bosová s kolegy k revolučnímu závěru dospěli na základě genetických analýz osmašedesáti indiánských koster s průměrným stářím okolo tisíce let.

Více se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v tištěné podobě v pondělí 25. 8. a v elektronické bude k dispozici již o den dříve.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ