Egypt zapůjčí poklady z hrobky asi nejproslavenějšího egyptského faraona Tutanchamona muzeím v řadě světových metropolí včetně Paříže. Světová tour je předvojem k otevření nového muzea v Gíze v roce 2020.
Více než třetina ze 150 předmětů z Tutanchamonovy hrobky podle egyptských úřadů opustí Káhiru pouze jednou. Výstava nese název "Poklady zlatého faraona" a v březnu se otevřela v Los Angeles, kde také v lednu skončí. V březnu příštího roku se přesune do Paříže, což bude její jediná zastávka v Evropě. Následně budou exponáty putovat do dalších osmi světových metropolí. Kam přesně to bude, organizátoři zatím neoznámili.
Tutanchamon, který byl panovníkem 18. dynastie, vládl Egyptu v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem a zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Byl synem Achnatona, který zavedl kult jediného boha Atona - Slunce, avšak za Tutanchamona se Egypt vrátil znovu ke kultu hlavního boha Amona. Jeho hrobku na západním břehu Nilu v Luxoru v Údolí králů našel v roce 1922 téměř neporušenou anglický archeolog Howard Carter.
Pro mnohé je Tutanchamon symbolem bohatství starověkého Egypta; jeho hrobka byla naplněná drahými předměty, jako jsou například vozy, truhlice, sochy, alabastrové vázy, zlaté šperky či vějíře z pštrosích per. Snad nejcennější však byla faraonova rakev vyrobená z 1140 kilogramů čistého zlata, v níž byla mumie se zlatou maskou, která je známá po celém světě.
Na výstavu "Tutanchamonovy poklady" v Metropolitním muzeu umění v New Yorku se v roce 1973 přišlo podívat více než osm milionů návštěvníků. O šest let dříve na menší výstavu v Petit Palais v Paříži přišlo asi 1,2 milionu lidí. Současná světová tour se podle egyptského ministerstva památek koná i na počest stého výročí od objevení hrobky.
"Objevení Tutanchamonovy nerozkradené hrobky oživilo naši fascinaci Egyptem a jeho pohřbenými poklady," uvedl Vincent Rondot, který má na starosti sbírku egyptských exponátů v pařížském muzeu Louvre. Putující výstavě Louvre zapůjčil sochu egyptského boha Amona, který chrání Tutanchamona.
V Paříži bude výstava zahájena 23. března a potrvá až do 15. září. Organizátoři již teď uvádějí, že půjde o nezapomenutelnou příležitost spatřit nejcennější egyptské artefakty.