Na severu Peru objevili archeologové téměř čtyři tisíce let starý reliéf, který vytvořila nejstarší americká civilizace. Informovala o tom tento týden peruánská média. Objev pomůže dále objasnit, proč tato takzvaná caralská kultura, která existovala současně s civilizacemi starého Egypta či Mezopotámie, zanikla. Vědci se domnívají, že za to mohly změny klimatu.
Reliéf, který objevili v archeologické lokalitě Caral (asi 200 kilometrů severně od Limy), tvoří čtyři lidské hlavy se zavřenýma očima a dva hadi. Podle ředitelky vykopávek Ruth Shadyové symbolizují hadi boha vody, která byla pro tuto zemědělsko-rybářskou civilizaci tak důležitá. Provázela ji totiž období velikého sucha a hladomoru.
Lokalita Caral v údolí Supe začala být předmětem archeologického zkoumání už začátkem 20. století, teprve v 90. letech se ale díky peruánské archeoložce Shadyové podařilo tyto nálezy datovat. Zjistilo se, že caralská kultura existovala v období asi 3000 až 1800 před naším letopočtem a je tak nejstarší civilizací na obou amerických kontinentech.
V caralské archeologické lokalitě, která je od roku 2009 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, se podařilo nalézt i kostěné hudební nástroje, například flétny. Tato kultura ale proslula zejména budováním velkých měst s monumentálními stavbami, zejména stupňovitými pyramidami, na jejichž vrcholcích se konaly obřadní rituály.
Z archeologických nálezů vyplývá, že tito lidé pěstovali bavlnu, z níž dělali rybářské sítě i oděvy. Ve vykopávkách byly nalezeny provázky s uzly, které později používali Inkové místo písma k různým záznamům.