Vědcům se podařilo ve sbírkách londýnského přírodovědného muzea odhalit dosud nejstaršího blízkého příbuzného druhu Tyrannosaurus rex. Zkamenělina lebky se sice našla už před sto lety v hrabství Gloucestershire, ale dosud ji nikdo pořádně neanalyzoval.
Nynější zkoumání ukázalo, že znovuobjevený dinosaurus žil zhruba o sto milionů let dřív než jeho známý "synovec". Lebka je totiž stará 165 milionů let. Napsala to agentura DPA.
Objevený Proceratosaurus byl menší než tyranosaurus. Měřil asi tři metry na délku. I on měl ale velmi ostré zuby. Je to v krátké době už druhý podobný objev. Nedávno popsaný druh Raptorex kriegsteini žil před 125 miliony let.
OBRAZEM: Tyrannosaurus rex měl trpasličího předka
"Shromažďujeme tu v muzeu devět milionů fosílií. Bylo to pěkné překvapení, když naše analýza ukázala, že máme nejstaršího příbuzného tyranosaura," uvedla muzejní odbornice na dinosaury Angela Millerová.
Třiceticentimetrová zkamenělina představuje podle Olivera Rauhuta z bavorských státních paleontologických sbírek v Mnichově, který se na analýze podílel, jednu z nejzachovalejších lebek dinosaurů v Evropě. "Je skutečně překvapivé, že lebka dosud vzbudila tak málo pozornosti," řekl Rauhut. Podle něj to jistě není překvapení poslední. Další příbuzní hrozivého predátora jistě ještě vůbec nebyli objeveni.
Podle sdělení londýnského muzea se zuby, čelist a lebka podobají lebce dravého tyranosaura. Objevená fosílie je velmi křehká. Odborníci proto ještě kámen kolem ní nestihli úplně odstranit. Díky počítačové tomografii však už vědci mohli sestavit trojrozměrný obraz a objekt lépe prozkoumat.
Foto: profimedia.cz, Natural History Museum